Merkelová ani pro, ani proti. Proboha, hlavně žádné ošklivé obrázky, opakovala stále. Otřesné svědectví o dění v kancléřství, když imigranti stáli na hranicích

09.09.2017 7:56

Vláčeni událostmi. Tak zní název bestselleru novináře Robina Alexandera, který vyšel v Německu a mapuje politická jednání a dny, kdy do země začali přicházet migranti. Na knihu se zaměřil redaktor MF Dnes Milan Vodička.

Merkelová ani pro, ani proti. Proboha, hlavně žádné ošklivé obrázky, opakovala stále. Otřesné svědectví o dění v kancléřství, když imigranti stáli na hranicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

Migrační nápor Německo vůbec nemuselo zažít. Německé vedení totiž před dvěma lety nejprve rozhodlo, že hranice budou zavřeny a že do země nebudou migranti vpuštěni. Pár hodin předtím, než se tak mělo stát, však německá vláda obrátila, neboť měla strach převzít odpovědnost.

Policejní zátarasy na hraničních přechodech s Rakouskem, odkud proudily davy uprchlíků, měly být vztyčeny v neděli 13. září 2015. Rozkaz měl podle všeho 24 stran a migrantům nedopřával žádhný prostor k tomu, aby mohli do země vkročit, aniž by byli zkontrolováni. „Klíčová věta zní, že kdo nemá doklady nebo vstupní vízum, bude vrácen zpět, i když žádá o azyl,“ píše MF Dnes. 

K hranicím přijížděli policisté z celé země, Německo tak chce dát najevo, že vítací kultura uprchlíků, kterou jejich kancléřka Merkelová vyhlásila před týdnem, je minulostí. 

„Důvody totálního čelem vzad, které Německo provedlo během pár hodin, jsou stejně fascinující jako obrat samotný i přípravy na uzavření hranic, jež mu předcházely. V podstatě lze říct, že místo racionální úvahy a tolikrát skloňované snahy pomoci za tím byly jen obavy z televizních kamer, jež by přenášely do německých i světových obýváků záběry střetů policistů s migranty na německých hranicích,“ dodává Vodička a všímá si Alexanderových slov, že v rozhodujících momentech nikdo nenašel odvahu, aby převzal odpovědnost za uzavření hranic. 

A jak to celé začalo? Byl počátek září a na vlakové nádraží v Budapešt dorazila vlna uprchlíků. Merkelová tehdy, když jí telefonuje rakouský kancléř Werner Faymann a ptá se jí, zda kolega, premiér Maďarska Viktor Orbán, má pustit migranty na cestu do Německa, řekla ano. Myslela si prý, že jde o tisíc lidí, za půl roku však přišlo lidí milion. Po týdnu však již země hlásila kritický stav.

„Ministr vnitra Thomas de Maiziere má těžkou bronchitidu a vysoké horečky. Možná proto se s nimi nepře. Nakonec říká: ‚Rozhodnout musí Merkelová.‘ Ta je pod tlakem. Nastal čas politických her. Bývalý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, kterého před časem vyrazila, ji v médiích těžce kritizuje. Mluví o bezpříkladném politickém selhání, nedozírných následcích, naivitě a slepotě, chybě, která bude Německo zaměstnávat ještě dlouho, a také o tom, že s uprchlíky se svezou teroristé Islámského státu,“ konstatuje se v knize. Na jednání 12. září tak dochází k rozhodnutí zavřít hranice.  

Další den se však vynořují pochybnosti, ministr vnitra de Maiziere si není jist rozhodnutím, kancléřka Merkelová chce záruky, že nebude muset vysvětlovat ošklivé obrázky policistů peroucích se s migranty a že rozhodnutí obstojí před soudem. Dostat je nemůže,“ konstatuje Vodička.

De Maiziere pak nechává v třicetistránkovém rozkazu policii přepsat klíčovou větu. Rozkaz nově povoluje vstup příslušníkům třetích států žádajícím o azyl, i když budou bez dokumentů opravňujících ke vstupu. „Merkelová není ani pro, ani proti. Před týdnem otevřela hranice a teď se nerozhodla je uzavřít,“ konstatuje Vodička. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…