Merkelová je pro Němce jistota, touží po mateřském přístupu. Ale neschopnost chytit teroristu z Berlína ji prý může hodně oslabit

20. 12. 2016 18:56

Situaci v Německu se věnovali i hosté pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Včera večer totiž v Berlíně vjel do davu na vánočních trzích kamion, zabil 12 lidí a desítky dalších zranil. Pachatel je podle německé policie stále na útěku.

Merkelová je pro Němce jistota, touží po mateřském přístupu. Ale neschopnost chytit teroristu z Berlína ji prý může hodně oslabit
Foto: mzv.cz
Popisek: Diplomat Rudolf Jindrák
reklama

„I tady v Drážďanech je vidět lehké napětí a myslím si, že to bude mít dopady i na další akce – například na oslavy silvestra u Braniborské brány,“ poznamenal úvodem germanista a politolog Lukáš Novotný. Lidé jsou podle něj mimo jiné znepokojeni, že pachatel je stále na útěku. „Může to mít samozřejmě i nějaký dopad na vnímání kancléřky Angely Merkelové, neboť se ukazuje, že policie to nemá zcela úplně pod kontrolou,“ zmínil. Docílit stoprocentní bezpečnosti však není možné. „Člověk přitom přichází na vánoční trhy si odpočinout, nikoliv bojovat,“ dodal. Sdělil také, že dochází postupně ke změnám v politice Merkelové. „Přišly totiž jasné signály o tom, že musí tu politiku změnit. Veřejné mínění v Německu je sice stále poměrně vstřícné, ale strach je také zřejmý,“ poznamenal a všiml si nárůstu preferencí Alternativy pro Německo.

„Se mnou ty události otřásly poměrně hodně,“ poznamenal další host pořadu, bývalý velvyslanec v Berlíně a poradce premiéra Rudolf Jindrák. „Když jsem viděl ten kamion, říkal jsem si, že to nemůže být náhoda,“ sdělil Jindrák. To místo i způsob provedení nasvědčovaly podle něj tomu, že šlo o teroristický útok. Teroristický útok nevyloučil ani komentátor serveru Echo24.cz Daniel Kaiser. 

Ke zpravodajským službám a jejich práci se Jindrák příliš vyjadřovat nechtěl. „V Německu je asi 2 500 vánočních trhů. Je nemožné to uhlídat,“ myslí si. Kaiser v tomto souhlasí, ale domnívá se, že německé úřady udělaly chybu vloni touto dobou, kdy se přes Německo valily nekontrolovaně tisíce lidí. „Detailní kontrola by tam být měla,“ dodal Jindrák.

„Angela Merkelová se, myslím, asi poučila, neboť po té sérii útoků v létě mlčela a bylo jí to vytýkáno. Tady se trošku naučila, jak se v takovýchto situacích chovat. Toto je první opravdu povedený útok,“ sdělil Kaiser. Volání po odchodu Merkelové však příliš neočekává. „Velká setrvačnost hraje v její prospěch. Politicky by jí mohlo uškodit, kdyby se útok do voleb zopakoval. Jinak se mi nezdá, že by její politická kariéra byla ohrožena,“ dodal.

„Angela Merkelová je pro řadu Němců jistota,“ podotkl k osobě německé kancléřky Jindrák. Němci podle něj hledají jistý mateřský přístup. Exdiplomat se vyjádřil také k tomu, že v Německu panuje napětí. „Je to tragédie, která přichází v předvánočním čase,“ řekl. Proces přehodnocování migrační politiky podle něj již probíhá, ale tato událost jej může urychlit. „Někteří politici byli spíše zaměstnáni nakupováním vánočních dárků místo vytváření příslušných směrnic. Impotence některých představitelů mě zaráží,“ sdělil Jindrák. 

„Brusel by v této věci neměl hrát takovou roli. Kromě ochrany vnějších hranic by ta azylová politika měla zůstat v rukou členských států,“ zareagoval Kaiser.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

19:49 Rozpad státu a organizovaný zločin. Němcová u přenosu ze sněmovny nevydržela

Podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není vláda schopna řídit zemi v době krize. Němcová hovoří r…