Merkelová odešla a Moskva to teď zkusí... Západní médium spekuluje. Do toho výzva Putina

14.12.2021 5:24 odp.

Ruský prezident Vladimir Putin chce, aby se NATO zavázalo, že se v Evropě nebude rozšiřovat na východ. Putinovi jde zejména o Ukrajinu, která o vstupu do NATO uvažuje a poblíž jejíchž hranic se v posledních měsících hromadí desetitisíce ruských vojáků. Znepokojen je tím i britský premiér Boris Johnson, který Putina před možným konfliktem varoval.

Merkelová odešla a Moskva to teď zkusí... Západní médium spekuluje. Do toho výzva Putina
Foto: Repro ČT
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po skončení summitu v Ženevě

Johnson v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem vyjádřil „hluboké znepokojení“ nad hromaděním ruských sil na hranicích s Ukrajinou a varoval ho, že „jakákoli destabilizující akce by byla strategickou chybou, která by měla závažné důsledky“, jak informuje server Novinky.cz.

S Putinem kvůli eskalaci napětí na hranicích s Ukrajinou minulý týden hovořil i americký prezident Joe Biden, který ruského prezidenta taktéž varoval před případnými tvrdými sankcemi, pokud by mělo dojít k ruské ofenzivě.

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39447 lidí
Kreml ale trvá na tom, že situaci záměrně vyhrocují ukrajinské úřady, které porušují minskou dohodu o rusko-ukrajinské otázce. Navíc prý rusky mluvící obyvatelé Ukrajiny zažívají diskriminaci, což by podle zahraničních zpravodajů mohlo být rozbuškou případného vojenského konfliktu.  

Putin dlouhodobě tlačí na to, aby Ukrajina a další státy východního bloku nevstupovaly do NATO. Premiéru Johnsonovi tak měl prý Putin sdělit požadavek, aby vznikla jasná mezinárodněprávní dohoda, že se NATO nebude v Evropě rozrůstat dále na východ a nebude rozmísťovat zbraně, které by Rusko ze sousedních zemí ohrožovaly.  

Podle deníku Guardian se Johnson a další světoví lídři obávají, že si vyhrocenou rétorikou Putin připravuje půdu pro brzký vojenský konflikt. „Objevily se také názory, že Putinovo rozhodnutí otestovat odhodlání a jednotu Západu mohlo být vyvoláno odchodem Angely Merkelové z funkce německé kancléřky,“ podotýká Guardian.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…