Zákon se nyní projednává v německém parlamentu a právě dnes by o něm měli poslanci hlasovat. Rezoluci předložili koaliční partneři CDU a SPD společně s opozičními Zelenými. Na německou vládu byl v posledních dnech vyvíjen ze strany Turecka značný tlak a osobně se v této věci angažoval i samotný prezident Recep Erdogan, který se dokonce s Merkelovou spojil telefonicky. „Očekávám, že zdravý rozum v Německu zvítězí,“ nechal se slyšet Erdogan.
Vedle tureckého prezidenta proti přijetí rezoluce „lobbují“ také další vysocí političtí představitelé. „Německo by mělo postupovat obezřetně, pokud jde o vztahy s Tureckem. Nemyslím si, že německý parlament zničí tento vztah kvůli zájmům dvou až tří politiků, kteří rezoluci předložili,“ uvedl mluvčí vlády Numan Kurtulmus. Rezoluce se vztahuje k události, ke které došlo za první světové války. Osmanská říše měla v letech 1915–1917 nechat zavraždit až 1,5 milionu Arménů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník