Merz byl zvolen desátým spolkovým kancléřem Německa až ve druhém kole hlasování, což je v historii země bezprecedentní. Veřejnoprávní stanice Deutsche Welle o tom informovala coby o „politickém zemětřesení“.
Přestože měl Merz jako lídr CDU podporu nové koalice CDU/CSU a SPD, která disponuje 328 mandáty, v prvním kole tajné volby neuspěl – získal jen 310 hlasů. Ke zvolení potřeboval nadpoloviční většinu z celkových 733 poslanců a neúspěch tak naznačil možné neshody uvnitř vládní koalice, vzhledem k tomu, že chybělo přibližně 18 hlasů z koalice CDU/CSU a SPD.
V souladu se zákonem se v úterý konalo druhé kolo hlasování, ve kterém už Merz získal 325 hlasů a byl prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem jmenován kancléřem.
Politickými otřesy v Německu se zabýval i zpravodajský server POLITICO, a to v souvislosti s jejich dopadem na dění v Evropě. To, že byl Merz zvolen do úřadu – navzdory koaliční dohodě – až na druhý pokus, podle POLITICO oslabilo důvěru v německé politické vedení a odhalilo rozdělení středu politického spektra v celé Evropě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pogratuloval Friedrichu Merzovi k nástupu do funkce, zároveň ale nepřímo upozornil na slabé postavení Německa v mezinárodní politice. Vyjádřil naději, že země bude silnější a převezme výraznější roli v Evropě i v transatlantických vztazích. Podle serveru POLITICO však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tak mělo brzy stát.
Zelenskyj uvedl, že silné Merzovo vedení bude „obzvláště důležité, když je v sázce budoucnost Evropy – a ta bude záviset na naší jednotě“. Právě jednotu však podle POLITICO Německo prozatím postrádá. V posledních průzkumech veřejného mínění se na prvních místech umisťovala Alternativa pro Německo (AfD).
Podle POLITICO se Merz dopouští politických chyb a projevuje se jako impulzivní. Kritici připomínají, že bývalá kancléřka Angela Merkelová mu dlouhodobě bránila v přístupu k vrcholným funkcím, protože podle ní postrádá potřebné schopnosti k řízení země. POLITICO proto varuje, že by pro Evropu mohlo být horší než slabý kancléř Merz už jen to, kdyby se stal silným kancléřem.
Merz nastupuje do funkce ve chvíli, kdy je německá společnost i politická scéna hluboce rozdělená, ekonomika stagnuje, tradiční průmysl ztrácí konkurenceschopnost a pravicová AfD posiluje – podle posledních průzkumů veřejného mínění se strana umisťovala na prvních místech.
POLITICO upozorňuje, že podobnou krizi důvěry zažívá i další klíčový evropský hráč – Francie – kde prezident Emmanuel Macron ztratil kontrolu nad parlamentem a pravice se tam rovněž těší rostoucí podpoře.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová