Merkelová v novoroční řeči použila nezvykle tvrdá slova. Odsoudila protiislámské demonstrace

31.12.2014 10:02

Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém předem zveřejněném novoročním projevu k národu vyzývá Němce, aby se nepřidávali k hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které v posledních týdnech pravidelně pořádá mnohatisícové demonstrace v Drážďanech. Kancléřka mimo jiné zdůraznila nutnost větší soudržnosti Němců a s odkazem na ukrajinskou krizi prohlásila, že nepřipustí, aby Rusko beztrestně porušovalo mezinárodní právo.

Merkelová v novoroční řeči použila nezvykle tvrdá slova. Odsoudila protiislámské demonstrace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

Podle komentáře agentury Reuters použila Merkelová ve svém poselství, které německé televize odvysílají dnes večer, nezvykle silná slova.

Organizátoři protiislámských demonstrací v Německu mají podle Merkelové srdce naplněná předsudky, chladem a nenávistí. Ačkoli na svých shromážděních vykřikují heslo "My jsme národ", které se skandovalo při pádu berlínské zdi před 25 lety, tak tím prý ve skutečnosti myslí, že přistěhovalci k nim kvůli své barvě pleti či vyznání nepatří.

Mnoho z těch, kteří u nás hledají útočiště, uteklo smrti

"Proto říkám všem, kteří na takové demonstrace chodí: Nenásledujte ty, kteří je svolávají!" prohlásila Merkelová. Dodala, že je samozřejmé, že Německo pomáhá těm, kteří v zemi hledají útočiště. "Mnoho z nich doslova uteklo smrti," řekla s odkazem na letošní válečné konflikty a případy násilí.

Ke svým slovům Merkelová připojila životní zkušenosti jistého iráckého Kurda, který se již před lety z obav o život uchýlil do Německa. Řekl prý, že to nejdůležitější pro něj bylo, aby děti mohly bezstarostně dospívat. "Je to snad ta největší poklona, kterou člověk může naší zemi složit. To, že děti pronásledovaných zde beze strachu mohou dospět," uvedla Merkelová.

Soudržnost je základem úspěchu Německa

Dalším tématem kancléřčina projevu bylo to, aby lidé v nadcházejícím roce ještě více přispěli k soudržnosti a pospolitosti země. "To dělá naši zemi lidskou a úspěšnou," řekla. Jako paralelu připomněla letošní vítězství Německa na světovém fotbalovém šampionátu. "Cítíme, jaké hodnoty soudržnost v naší zemi má. Je základem našeho úspěchu."

Evropa se nenechá rozdělit

K jednotě vyzvala kancléřka i na evropské úrovni, především pak v reakci na počínání Ruska během nynější ukrajinské krize. "Není jakýchkoli pochyb, že chceme v Evropě bezpečí společně s Ruskem, ne proti Rusku," řekla. "Stejně tak ale není žádných pochyb, že Evropa nemůže a nebude respektovat údajné právo silnějšího, který nectí mezinárodní právní normy," prohlásila.

Kancléřka dodala, že Evropa se již rozhodla, že se nenechá rozdělit, nýbrž bude rozhodněji než kdy dříve vystupovat jednotně, aby uhájila své mírové uspořádání a své hodnoty. A právě tato jednota je podle Merkelové klíčová k překonání krize na Ukrajině a k prosazení práva.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

8:47 Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

V Radě České televize je stále živo. Stálá komise České biskupské konference se bude zabývat tím, ja…