Setkání dvou vlivných a v mnoha ohledech podobných mužů – podnikatelů, golfistů, kritiků imigrace – by na první pohled mohlo dopadnout přívětivě. Ovšem s Trumpem, který je známý svou nepředvídatelností, si nemůže být jistý nikdo. Merz to dobře ví. Už před cestou čelil ostré kritice Trumpovy administrativy za své únorové výroky, v nichž hovořil o nutnosti evropské „nezávislosti na USA“ a vyjádřil obavy, že osud Evropy je Trumpovi „z velké části lhostejný“.
Očekávané sporné body
Kancléř se musí připravit na otázky, které by mohly jeho pozici oslabit – od německého vývozu automobilů do USA, přes výši výdajů na obranu, až po nejcitlivější téma: Vztah Trumpovy administrativy k nacionalistické straně AfD, která posiluje a v Německu je druhou nejsilnější politickou silou.
Před pár měsíci se americký ministr zahraničí Marco Rubio obořil na německé zpravodajské služby za „převlečenou tyranii“, když označily AfD za extremistickou. Viceprezident JD Vance zase šokoval evropské lídry kritikou jejich „strachu z voličů“ a obhajobou práva na spolupráci s AfD na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Merz tak balancuje na ostří nože: Doma čelí tlaku, aby se proti krajní pravici jasně vymezil, zatímco ve Washingtonu může být naopak vnímán jako překážka pro novou konzervativní politiku, kterou USA podporují ve spojeneckých zemích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič