Mezi prvními jsme vyvěšovali rudý prapor... Zdena Mašínová nechala velice podrobně nahlédnout do minulosti své rodiny

31.10.2018 15:58 | Zprávy

Zdena Mašínová byla hostem Martina Veselovského v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV. S moderátorem vzpomínala na otce, válečného hrdinu, na dobu během války a teror nacistů i na pronásledování ze strany komunistů. Řeč padla i na útěk jejích bratrů z Československa a na případný návrat Josefa Mašína do vlasti.

Mezi prvními jsme vyvěšovali rudý prapor... Zdena Mašínová nechala velice podrobně nahlédnout do minulosti své rodiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdena Mašínová

„Kdykoli jedu touto naší zemí, obdivuji, jak je nádherná. Nikde ve světě se mi nelíbilo tak jako právě v České republice, ale bohužel její dějiny jsou dosti nešťastné,“ poznamenala Mašínová. Z uplynulých sta let republiky je Mašínová nejvíce hrdá na to, že se díky Masarykovi stalo Československo samostatnou republikou. „Na tom se svým osudem velkou měrou podílela i naše rodina, zvláště náš otec, legionář, který se vrátil z Ruska do republiky a založil s naší maminkou velkou rodinu a vychovávali nás ve vlasteneckém duchu,“ dodala Mašínová.

Martina Veselovského zajímalo, zda z Josefa Mašína staršího učinila vlastencem jeho zkušenost z Československých legií. „Jistě to na něj působilo. On jako mladý člověk odešel do armády a vrátil se z těch legií až jako jeden z posledních. Čekala na něj matka, která již vůbec nedoufala, že první světovou válku přežil. Bylo to pro ni velké štěstí, když se jednoho dne otevřely na statku dveře a tam byl její syn, protože tento rod, který měl vždy spoustu dětí, tak náš otec byl po delším manželství vymodlený syn,“ vysvětlovala Mašínová. Její vzpomínky na otce se prý s přibývajícím věkem zintenzivňují. Zdeně Mašínové bylo osm let, když nacisté jejího otce popravili na Kobyliské střelnici v Praze.

Do odbojové organizace Obrana národa prý Mašín starší vstoupil po domluvě se svou ženou. V roce 1939, kdy se Mašín do odboje zapojil, již Mašínovi měli tři malé děti. Péči o ně převzala v plném rozsahu matka. Podle Zdeny Mašínové otec skládal jakožto voják slib na obranu země a ten hodlal dodržet. „Pamatuji si živě na noční přepady naší rodiny gestapem, kdy byl rozházen celý byt,“ vzpomínala Mašínová na dobu nacistické okupace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …