Mezinárodní soud pro komunistické zločince, žádají experti. Dojít by prý mělo třeba i na Lubomíra Štrougala

13.10.2015 20:22

Žijící pachatelé komunistických zločinů proti lidskosti by měli být souzeni a potrestáni, upozornili na dnešním diskusním semináři zástupci mezinárodní neziskové organizace Platforma evropské paměti a svědomí. Experti organizace poukázali na to, že dosud žijí desítky lidí, kteří nesou odpovědnost za zabíjení civilního obyvatelstva v postkomunistických zemích, například při pokusech o překonání hranic bývalého Československa.

Mezinárodní soud pro komunistické zločince, žádají experti. Dojít by prý mělo třeba i na Lubomíra Štrougala
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V gruzínském městě Gori, rodišti Josifa Stalina
reklama

Seminář zaštítil místopředseda vlády pro vědu výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), podle nějž je důležité nezapomínat na zločiny totalitních režimů. "Totalita je zlem, protože neguje elementární principy svobody, neguje spravedlnost, neguje humanitu," prohlásil Bělobrádek. Zločiny proti lidskosti spáchané totalitními režimy je podle něj nutné popsat a nikdy nezapomenout. "Je třeba odpouštět, ne zapomínat," míní Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Zástupci Platformy na semináři představili závěry projektu, jehož cílem bylo identifikovat svědky, oběti a pachatele jasně doložitelných zločinů proti lidskosti. Ředitelka organizace Neela Winkelmannová poukázala na to, že tyto zločiny se týkaly všech komunistických režimů. "Není země, kde by komunisté mezinárodní zločiny proti lidskosti nepáchali," uvedla. "Zodpovědné osoby stále žijí, žijí svědci, potažmo i oběti. Těchto osob žijí desítky, možná i stovky," doplnila Winkelmannová.

Vyšetřování komunistických zločinů na národní úrovni se často nedaří

Mezinárodní tým badatelů se zaměřil například na záměrné zabíjení lidí, kteří se po komunistickém puči v roce 1948 pokoušeli opustit Československo. Pohraniční stráž na prchající lidi střílela nebo posílala speciálně vycvičené psi. Další lidé při pokusu o útěk utonuli nebo je zabil elektrický proud. Vědci dospěli k tomu, že zodpovědnost za rozkazy, které vedly k zabíjení civilistů, lze jednoznačně doložit. "Zabíjení se uskutečňovalo v přímém a zamýšleném důsledku státní politiky a zákonodárství komunistického Československa," píše se ve studii.

Řetězec vede od rozhodnutí předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) přes ministry vnitra a jeho náměstka pro Pohraniční stráž až po velitele brigád Pohraniční stráže. Podle studie by tak měli být souzeni například bývalý předseda československé vlády Lubomír Štrougal, který vykonával také funkci ministra vnitra, nebo někdejší generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš.

Vyšetřování komunistických zločinů na národní úrovni se podle Winkelmannové často nedaří. Důvodem je prý například to, že v soudnictví se stále pohybují lidé, kteří jsou spojeni s bývalým režimem. Dodala, že ani na mezinárodní úrovní neexistuje soudní tribunál, který by mohl zločiny komunistických režimů soudit. Platforma proto od roku 2012 usiluje o založení nové mezinárodní instituce, která by pachatele mezinárodních zločinů komunismu soudila a odsoudila. Vůli vytvořit takovou instituci vyjádřilo letos v srpnu také polské ministerstvo spravedlnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…