Michal Horáček: Moje čest, moje pověst, ty se nedají vyjádřit penězi

12.09.2018 22:30

Neúspěšný kandidát na prezidenta a textař Michal Horáček podal trestní oznámení kvůli pomluvě na komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Z důvodu toho, že jej Ondráček obvinil ze spolupráce se Státní bezpečností (StB). „Jde mi o mou pověst, ne o peníze,“ uvedl v rozhovoru na serveru Reflex.cz.

Michal Horáček: Moje čest, moje pověst, ty se nedají vyjádřit penězi
Foto: Vít Hassan
Popisek: Michal Horáček
reklama

„Záměrná lež se v našem veřejném prostoru rozhostila. Ztrácíme přehled o tom, co je názor a kritika. A na druhé straně je lež, která je zlovolně vyslovována s účelem někoho poškodit,“ odpověděl Horáček v úvodu rozhovoru na otázku, proč je pro něj tak moc důležité dostat Ondráčka před soud. Je prý čas, aby naše nezávislé soudy už stanovily, kde ta hranice je, a tohle je příležitost.

„Má to celé dvě roviny. Ta osobní je první. To se týká mé cti a integrity. Já nic lepšího nemám jako člověk pohybující se ve veřejném prostoru než svou pověst, takže je to osobní,“ řekl s tím, že současně je to i obecnější a týká se to každého z nás, jelikož každý znás může být lživě nařčen, a pak je správné se bránit. „Kdo mlčí, ten souhlasí. A já nesouhlasím,“ doplnil.

O Ondráčkově vydání či nevydání ke trestnímu stíhání nejdříve budou muset rozhodnout poslanci. Pokud by Sněmovna Ondráčka nevydala, je podle Horáčka ještě daleko uvažovat o tom, zda by případně podal civilní žalobu pro ochranu osobnosti. „Pokud bych podal civilní žalobu, tak tam se hledá nějaká osobní satisfakce a většinou se pojí s nějakou pokutou, třeba i vysokou,“ poznamenal Horáček s tím, že kdyby k tomu přistoupil, tak by připouštěl, že mu jde o nějaké peníze, což tak prý rozhodně není.

„Moje čest a moje pověst se nedá penězi vyjadřovat. To je jedno, jestli by mi pan Ondráček pak zaplatil sto korun, nebo deset milionů,“ smál se Horáček s tím, že civilní žalobu by skutečně řešil až v případě, pokud by Sněmovna svého poslance skutečně nevydala, k čemuž zatím nedošlo.

Připomněl, že do politiky se ponořil na rok a půl a bylo to podle něj velmi náročné výdajem energie i tím, že musel snášet různá obvinění a lži. „Já jsem lži, které někdo šířil třeba na Facebooku, snášel a mávl nad tím rukou, jsem jinak přítel svobody názoru,“ řekl a dodal, že v případě těchto lží k žádnému trestnímu oznámení nepřistoupil.

To, že jej však spolupracovníkem StB označil Ondráček, je prý zcela něco jiného. „S lidmi, kteří jsou ve vysokých politických funkcích, se pojí to, že jejich slova mají větší váhu, a proto jsem touho cestou vyšel,“ vysvětloval.

„Já mám pocit, že dělám dost. Tohle je závažná věc, a kdyby se podařilo, aby Sněmovna vydala poslance Ondráčka ke trestnímu stíhání a došlo prostřednictvím nezávislého spravedlivého soudu ke stanovení rozdílu mezi názorem a lží, tak by to byl ohromný úspěch,“ míní Horáček.

Celý rozhovor ZDE.

Na začátku byl výrok Ondráčka, který reagoval na Horáčkův dopis panu Babišovi. „Já jen žádal, aby pan Babiš uplatnil svou moc a nedopustil, aby Ondráček byl předsedou komise pro kontrolu GIBS, protože kdyby se jím stal, byla by to symbolická rána proti všemu, proti čemu jsme v listopadu vystoupili,“ uzavřel Horáček.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…