Migrační byznys, maření práva. Německý soudce otevřeně promluvil, co se děje, když mu přijde uprchlík s advokátem

26.05.2018 19:53

Magazín Focus se ve svém internetovém dnešním vydání věnuje hned v několika článcích přistěhovalecké politice. Zejména s ohledem na sjednocování uprchlických rodin a soudní spory s neúspěšnými žadateli o azyl.

Migrační byznys, maření práva. Německý soudce otevřeně promluvil, co se děje, když mu přijde uprchlík s advokátem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud v kauze vyzrazení utajovaných informací BIS. Mezi obžalovanými je podnikatel Ivo Rittig a někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová

Aktuálně německá vláda pracuje na návrhu nového zákona, který se týká sjednocování uprchlických rodin. Vedle opozice jej nyní kritizují i představitelé soudní moci. „Z pohledu soudce si přeji jasné, srozumitelné a jednoduché právní úpravy. Skutečně si nemyslím, že by každá jednotlivá skupina měla být upravena speciálním zákonem. Politici sice tvrdí, že chtějí zvýšit individuální spravedlnost, ale jejich návrh je prostě příliš podrobný,“ říká soudce Robert Seegmüller.

Za problém považuje Seegmüller také podávání častých odvolání právních zástupců migrantů proti rozhodnutí o neudělení azylu. „Azylové řízení se nesmí stát samoúčelným. Bohužel jde od začátku jen o to, aby bylo vyhoštění daného neúspěšného žadatele o azyl odloženo a on tak stačil získat co nejvíce sociálních dávek. Tohle opravdu není to, co bychom my chtěli. Bohužel takových případů existuje spoustu,“ tvrdí soudce.

Seegmüller v této souvislosti varoval před zahlcením soudů, protože počet soudních sporů, týkajících se žádostí o azyl, roste až geometrickou řadou. „V současné době řešíme 400.000 případů, z nichž se 230.000 týká azylových žádostí. Pokud by, čistě hypoteticky, už zítra nepřibyl žádný další případ, mohli bychom na tom dělat další dva roky. Pokud nebude federální vláda a jednotlivé spolkové země rychle konat, brzy se prodlouží v průměru délka jednoho soudního řízení na dvojnásobek.“

Stejnému tématu se věnuje i další článek magazínu Focus, v němž dostává prostor bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann z CSU. Ten plánuje nechat právně prověřit, jestli by se žadatelé o azyl, kteří se odvolávají kvůli rozhodnutí o neudělení azylu, měli podílet na financování soudních nákladů. Podle Herrmanna by bylo žádoucí, aby tyto náklady na svých bedrech nenesl pouze stát, potažmo němečtí daňoví poplatníci.

„Je nejvyšší část zvážit, jestli by bylo možné, aby se na soudních nákladech mohli podílet samotní žadatelé o azyl. A to v případech, kdy je jejich odvolání proti neudělení azylu zjevně neopodstatněné,“ uvedl ministr vnitra, který zároveň projevil pochopení pro nedávné vyjádření svého stranického kolega Alexandera Dobrindta. „V naší zemi roste migrační byznys, v rámci kterého se mnoho subjektů snaží mařit zákony. S tím musíme něco udělat.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruskou političku v britské TV grilovali za Krym a Čečnu, pak se jí smáli. A americká armáda v Iráku...

16:25 Ruskou političku v britské TV grilovali za Krym a Čečnu, pak se jí smáli. A americká armáda v Iráku...

Britský novinář a moderátor Mehdi Hasan si do svého diskusního pořadu Head to Head v televizi Al-Dža…