Migrační byznys, maření práva. Německý soudce otevřeně promluvil, co se děje, když mu přijde uprchlík s advokátem

26.05.2018 19:53

Magazín Focus se ve svém internetovém dnešním vydání věnuje hned v několika článcích přistěhovalecké politice. Zejména s ohledem na sjednocování uprchlických rodin a soudní spory s neúspěšnými žadateli o azyl.

Migrační byznys, maření práva. Německý soudce otevřeně promluvil, co se děje, když mu přijde uprchlík s advokátem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud v kauze vyzrazení utajovaných informací BIS. Mezi obžalovanými je podnikatel Ivo Rittig a někdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová

Aktuálně německá vláda pracuje na návrhu nového zákona, který se týká sjednocování uprchlických rodin. Vedle opozice jej nyní kritizují i představitelé soudní moci. „Z pohledu soudce si přeji jasné, srozumitelné a jednoduché právní úpravy. Skutečně si nemyslím, že by každá jednotlivá skupina měla být upravena speciálním zákonem. Politici sice tvrdí, že chtějí zvýšit individuální spravedlnost, ale jejich návrh je prostě příliš podrobný,“ říká soudce Robert Seegmüller.

Za problém považuje Seegmüller také podávání častých odvolání právních zástupců migrantů proti rozhodnutí o neudělení azylu. „Azylové řízení se nesmí stát samoúčelným. Bohužel jde od začátku jen o to, aby bylo vyhoštění daného neúspěšného žadatele o azyl odloženo a on tak stačil získat co nejvíce sociálních dávek. Tohle opravdu není to, co bychom my chtěli. Bohužel takových případů existuje spoustu,“ tvrdí soudce.

Seegmüller v této souvislosti varoval před zahlcením soudů, protože počet soudních sporů, týkajících se žádostí o azyl, roste až geometrickou řadou. „V současné době řešíme 400.000 případů, z nichž se 230.000 týká azylových žádostí. Pokud by, čistě hypoteticky, už zítra nepřibyl žádný další případ, mohli bychom na tom dělat další dva roky. Pokud nebude federální vláda a jednotlivé spolkové země rychle konat, brzy se prodlouží v průměru délka jednoho soudního řízení na dvojnásobek.“

Stejnému tématu se věnuje i další článek magazínu Focus, v němž dostává prostor bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann z CSU. Ten plánuje nechat právně prověřit, jestli by se žadatelé o azyl, kteří se odvolávají kvůli rozhodnutí o neudělení azylu, měli podílet na financování soudních nákladů. Podle Herrmanna by bylo žádoucí, aby tyto náklady na svých bedrech nenesl pouze stát, potažmo němečtí daňoví poplatníci.

„Je nejvyšší část zvážit, jestli by bylo možné, aby se na soudních nákladech mohli podílet samotní žadatelé o azyl. A to v případech, kdy je jejich odvolání proti neudělení azylu zjevně neopodstatněné,“ uvedl ministr vnitra, který zároveň projevil pochopení pro nedávné vyjádření svého stranického kolega Alexandera Dobrindta. „V naší zemi roste migrační byznys, v rámci kterého se mnoho subjektů snaží mařit zákony. S tím musíme něco udělat.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…