Mikuláši, ukaž ty účty, vyzývá už i Láska. Minář nadává, že nic nevzal

5. 4. 2021 9:56

Předseda končícího hnutí Lidé PRO Mikuláš Minář se pustil do křížku s deníkem Právo a serverem Novinky.cz. Média uvedla, že Minář s kolegy nejprve utratil 6 milionů korun od sponzorů a až pak oznámil rozpuštění svého politického hnutí. Jenže narazil. Narazil nejen u zmíněných médií, ale také u senátora Václava Lásky. Nahlédněte.

Mikuláši, ukaž ty účty, vyzývá už i Láska. Minář nadává, že nic nevzal
Foto: repro YouTube kanál uživatele Lidé PRO
Popisek: Mikuláš Minář během představování svého nového politického hnutí Lidé PRO
reklama

Mikuláš Minář před pár dny oznámil, že to balí, rozpouští své hnutí Lidé PRO a jak slíbil již dříve, před podzimními sněmovními volbami podpoří některý z demokratických subjektů.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16803 lidí

Právo a Novinky.cz přinesly informaci o tom, že hnutí Lidé PRO skončilo až poté, co utratilo 6 milionů korun od sponzorů. Novináři k tomu chtěli získat i stanovisko samotného Mináře, ale ten podle zmíněných médií nereagoval.

A tady se Mikuláš Minář rozzlobil. Ohradil se, že ho nikdo ze serveru Novinky.cz, ani z deníku Právo neoslovil a že pokud tato média tvrdí něco jiného, tak lžou. Jedním dechem dodal, že oněch 6 milionů padlo na rozjezd politického hnutí. Rozjezd, který nakonec nevyšel, ale podle Mináře snad každý chápe, že šlo o pokus, který nevyšel právě levně.

„Novinky.cz dnes přinesly „šokující“ zjištění, že naše kampaň stála peníze, které nám poslali dárci na transparentní účet s tím, že buď sebereme dost podpisů a půjdeme do voleb, anebo podpoříme demokratické strany. Dost podpisů jsme nesebrali, a tak jsme dodrželi slovo a projekt ukončili,“ vysvětloval Minář na Facebooku.

„Článek oplývá nejen poetickým a sugestivním titulkem (‚Minářův spolek utratil 6 milionů od sponzorů. Pak skončil‘) ale bohužel také lží hned v první větě. Nikdo z Práva mne ani telefonicky, ani mailem nekontaktoval. Tisíce lidí v diskusi už nás však mezitím stihly na základě kombinace titulku a této nepravdivé věty prohlásit za podvodníky. OK, já vím, že diskuse na Novinkách není radno číst a kazit si tím velikonoční neděli! Naši kampaň jsme v říjnu a listopadu intenzivně připravovali a trvala další čtyři měsíce – od prosince do března. Celkem tedy jde o 6 milionů za 6 měsíců. To nejsou v kontextu politické kampaně nijak přehnané náklady, naopak – stačí se podívat na účty jiných stran, kde protekly za stejnou dobu násobné částky (což je v pořádku, politické strany se bez peněz a bez lidí neobejdou). Rozjezd nového hnutí s celorepublikovým zásahem fakt není levná záležitost,“ zdůraznil dále.

Právo a Novinky.cz však přešly do protiútoku.

„Napadl zároveň Právo a Novinky.cz, že o něm vydaly lež, když ve svém článku napsaly, že jim na otázky ohledně financí neodpověděl. Právo však Minářovi poslalo otázky nejen sms, ale 31. března i emailem na adresu, kterou projekt Lidé PRO uvádí na svém webu pro média jako jediný oficiální kontakt, tedy media@lidepro.cz. Minář je ignoroval,“ ohradili se novináři.

„Dotaz zněl: ‚Dobrý den, zaujalo mě, že Váš projekt Lidé Pro získal od dárců od založení cca 5,8 milionu korun a zbylo mu nyní na transparentním účtu asi 60 tisíc korun. Zbyly prosím spolku na jiném účtu ještě nějaké peníze a co s nimi učiníte? Na co konkrétně byly finanční prostředky použity? Proč transparentní účet nepatřil hnutí, zaregistrovanému v prosinci, ale Pro ČR z.s.? Děkuji za odpověď‘.“

A tady už se ozval i senátor Václav Láska.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

„No Mikuláši, místo tohoto dlouhého povídání by bylo jednodušší a lepší dát sem přehledně vyúčtování, jak bylo s těmi penězi naloženo. Bylo by po diskusích. Tohle jen další diskusi a otázky vyvolá,“ napsal Láska na sociální síti Facebook.

V diskusi svou myšlenku ještě rozvedl. Prý by dokázal pochopit, kdyby teď Minář mlčel a položil na stůl všechny papíry s vyúčtováním, až by měl věci kompletně dořešené. Pak by to podle Lásky bylo v pořádku. Ale tato poněkud ublížená reakce na informaci novinářů v pořádku podle senátora zkrátka a dobře není.

„Kdyby Mikuláš mlčel a dal vše na stůl, až to bude hotové, tak fajn. Ale tohle trochu ublíženecké volání není úplně optimální. A navíc, Mikuláš měl a chtěl přinést ‚něco nového‘, takže jakákoli obhajoba ‚ti ostatní jsou horší‘ by byla víc než nešťastná. A navíc můj komentář není tak o Mikulášovi jako o naději a ochotě lidí uvěřit třeba i něčemu novému po tomhle projektu. Pohár důvěry dobrých lidí není neomezený. A každý, kdo si z něj nalije, se nemůže schovávat za ‚soukromý projekt‘. Naděje, důvěra a víra dobrých lidí je cenná komodita, se kterou nesmí nikdo plýtvat,“ poznamenal senátor.  

Mikuláš Minář se pustil do křížku s novináři.

Mikuláš Minář se pustil do křížku s novináři.

Mikuláš Minář se pustil do křížku s novináři.

Mikuláš Minář se pustil do křížku s novináři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Babiš je nas..., já přivezu Sputnik,“ řekl Hamáček, Kroupův trumf: Utajený člen ČSSD

7:07 „Babiš je nas..., já přivezu Sputnik,“ řekl Hamáček, Kroupův trumf: Utajený člen ČSSD

Novináři Janek Kroupa a Kristina Ciroková přinášejí další část příběhu chystané cesty Jana Hamáčka d…