Milá EU... To zrovna! „Ani peníze z automatu si nemohli vybrat,“ varuje Saša Tomský

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.05.2021 16:10 | Zprávy

Hostem v pořadu Kupředu do minulosti byl nakladatel a politolog dlouhou dobu žijící ve Velké Británii, Alexander Tomský. Brexit prý oslavil, chtěla ho jak konzervativní inteligence, tak i dělníci. Motivací byla dle něho suverenita. Česká republika si údajně ale odchod dovolit nemůže, protože by s námi zametli jako s Řeckem, protože EU není laskavá a milá. „Mírné impérium a ideologický konstrukt,“ říká v rozhovoru.

Milá EU... To zrovna! „Ani peníze z automatu si nemohli vybrat,“ varuje Saša Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Odchod Británie z EU Tomský dle svých slov oslavil. Na otázku, zda je evropský projekt špatný jen pro Brity nebo obecně pro všechny, Tomský odvětil: „Obecně, je to naprosto nesmyslný projekt. Můžeme mít mnoho pochopení, proč to vzniklo po válce – vypukla studená válka, šest malých států se krčilo před Sovětským svazem. Má to mnoho důvodů, které jsou polehčujícími okolnostmi, ale projekt stále těsnější unie, vybudování nového superstrátu a potlačení národních států – a vytvořit jakýsi globální systém světa pravidel, a pravděpodobně i globální vlády, to je imperiální projekt.“

Myšlenka sjednocené Evropy je podle Tomského velice stará. Jde dle jeho vlastních slov o stín staré římské říše. Evropská unie je dle něj, ve srovnání s napoleonským nebo později hitlerovským impériem, jen mírným pokusem o impérium. Síla Evropy, jako kolébky západní civilizace, dle jeho názoru ale vždy spočívala právě v rozdrobenosti na mnoho malých a sobě konkurujících států. „Ale je otázka, do jaké míry může být federální stát skutečně státem mnoha národů, řekněme jako v Americe. To nelze, a máme tady problém, že celý génius Evropy, obrovský úspěch nejenom umění, architektury, vědy, ale i techniky, způsobila rozdrobenost Evropy na mnoho států. V tom vidím genialitu génia loci, který způsobil obrovský úspěch západní civilizace, která ovládla skoro celý svět,“ uvedl politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zveličujeme Rusko, řekl Zeman. A ukázal, koho přesně chce ve vládě

12:44 Zveličujeme Rusko, řekl Zeman. A ukázal, koho přesně chce ve vládě

Bývalý prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem na parlamentní konferenci Evropa v bodě zlomu, kte…