Milí dlužníci, bude stačit splatit i 15 procent dluhu, oznámil v rádiu Dienstbier

23.09.2016 17:48

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) vysvětloval posluchačům pátečních Dvaceti minut Radiožurnálu, jak se vláda chystá pomoci těm nejzadluženějším osobám v zemi, které by za stávajících podmínek neměly možnost uhradit své dluhy. Člen vlády počítá s tím, že za plnění velmi přísných podmínek bude stačit, když dlužník zaplatí 15 procent dluhu, ale současně bude sedm let plnit velmi ostré podmínky.

Milí dlužníci, bude stačit splatit i 15 procent dluhu, oznámil v rádiu Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

„Praktiky těch, kteří se snaží prodat nebo půjčit, jsou velmi agresivní a úměrně tomu musí být poskytnuta ochrana,“ konstatoval v úvodu Jiří Dienstbier. „V Česku žije asi 120 tisíc lidí, kteří mají deset a více exekucí, přibližně 400 tisíc má čtyři exekuce. Za stávajících podmínek nemají šanci zbavit se dluhů,“ doplňuje člen vlády.  

Takoví lidé nemají šanci dostat se ani z ubytoven, věřitelé nemají šanci získat byť jedinou korunu a tratí na tom i stát, protože dlužníci pracují načerno. Podle nových pravidel dlužníci musí splatit alespoň něco a zároveň sedm let plnit velmi přísné podmínky oddlužení.

„Podle mého je ale povinné těm sociálně negramotným lidem nařídit kontakt se sociálním pracovníkem. Jednak řada lidí nerozumí těm podmínkám insolvenčního zákona a zároveň je třeba posílit jejich sociální kompetence – aby si našli a udrželi práci, aby si našli a udrželi bydlení,“ vypočítával ministr na vlnách Českého rozhlasu. Tito sociální pracovníci by měli lidem pomoci chovat se tak, aby znovu nespadli do těchto problémů.    

„Soud ale nemusí povolit oddlužení úplně každému. Už dnes musejí soudy posuzovat, jestli tam není ten neupřímný záměr žadatele,“ pokračoval v popisu člen vlády. Počítá se s tím, že oním ostrým procesem sedmi let projde jen menší část nejzadluženějších osob, ale v kostce řečeno, něco lepší než nic. Podmínky onoho procesu jsou prý nastaveny tak přísně proto, aby některé lidi odradily od lehkovážného zadlužování se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…