Miliardy Ukrajině: Je to jinak. Mnozí neuvidí rádi

22.04.2024 8:15 | Analýza

V sobotu americký Kongres schválil mnohamiliardovou finanční pomoc Ukrajině, na kterou země dlouho čekala. Od Volodymyra Zelenského přišlo poděkování. Ovšem z USA se ozvaly nespokojené hlasy. Jednak proto, že Kongres nijak nevyřešil situaci na hranici s Mexikem, kudy proudí tisíce ilegálních migrantů. Ale také proto, že miliardy pro Ukrajinu znamenají jen dočasný oddech. Ozvalo se například, že vojáky si Ukrajina nenatiskne. A „věčné války“ se obává i miliardář Elon Musk.

Miliardy Ukrajině: Je to jinak. Mnozí neuvidí rádi
Foto: Repro X
Popisek: Američtí kongresmani mávají ukrajinskými vlaječkami, když byla schválena finanční pomoc Ukrajině

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 27411 lidí

Včera byl v americkém Kongresu schválen zákon, který odemyká finanční podporu pro spojence USA, často přezdívaný „zákon Ukrajina“ (Ukraine Bill). Hlasovali pro něj jak demokraté, tak republikáni. Jak uvádí například Al-Jazeera, celkem zákon rozděluje 95 miliard dolarů, z toho 60,84 se týká Ukrajiny.

Nicméně skutečná suma pomoci, která půjde směrem k Ukrajině, je menší. 23 miliard dolarů půjde na obnovu amerických zásob, zbraní a výroby. Dalších 11 miliard půjde na financování operací USA v regionu, „zlepšení schopností ukrajinské armády“ a zvýšení spolupráce u rozvědné činnosti Kyjeva a Washingtonu. 14 miliard dolarů (331 miliard korun) má být utraceno za zbraně a trénink ukrajinské armády a 8 miliard dolarů pak dostane Ukrajina na nevojenské záležitosti, třeba aby mohla dále vyplácet mzdy úředníků.

Za tuto odhlasovanou pomoc už prezident Zelenskyj poděkoval.

Podle novináře Michaela Traceyho by Kongres nemohl pomoc Ukrajině schválit, kdyby k tomu nedal svolení Donald Trump. Což označuje za jeden z „největších švindlů“ v politické historii. Později dodal i video senátora Lindseyho Grahama, který říká doslova, že zákon „by neprošel bez Donalda Trumpa“.

Ale zatímco někteří republikáni slaví, další jsou nespokojení. Vůbec se jim nelíbí, že na pomoc Izraeli, Tchaj-wanu a Ukrajině šly miliardy, ale pro ochranu hranic nebylo schváleno nic. Ozval se například slavný americký herec James Woods, který se právě ptal, kolik bylo schváleno pro zastavení invaze na jižní hranici Spojených států.

Přidal se také americký komentátor Benny Johnson. „Jižní hranice je otevřená. Města válcují zločinci. Benzín stojí víc a víc. Inflace jde nahoru. Američtí politici: Ukrajina!“ komentoval fotku, na které někteří kongresmani mávali ukrajinskými vlaječkami, když zákon prošel.

A že pro ochranu hranic bylo schváleno 0 dolarů si všímal i investiční účet Wall Street Silver.

Pochyby se ovšem šíří i ohledně toho, zda schválená pomoc vůbec něco změní. Podnikatel a investor v IT technologiích David Sacks odhadl, že tak oslavovaná pomoc Ukrajině ve skutečnosti koupí asi tak polovinu toho, co bylo použito při ztroskotané letní protiofenzivě. K tomu se přidal i miliardář a vlastník společnosti X Elon Musk: „Moje největší obava je, že není žádná ústupová strategie, jenom věčná válka, ve které děti umírají v zákopech kvůli dělostřelectvu nebo protože útočí proti kulometům a odstřelovačům přes minové pole.“

„Je s podivem, že existují lidé, kteří si myslí, že těch 60 miliard je hranice mezi výhrou a prohrou Ukrajiny,“ komentoval krátce historik pod přezdívkou Big Serge.

Analytik Simplicius měl poněkud delší poznámku: „Otázka, na kterou se nikdo neptá: Co se stane za 4–6 měsíců? Vzhledem k tomu, co nyní víme o skutečné části pomoci, kterou Ukrajina přímo obdrží (8–14 miliard dolarů), bude pomoc Ukrajině stačit pouze na několik měsíců výdajů.

Bezpečnostní lobby stálo hodně úsilí, aby se americké obyvatelstvo smířilo s tím, že spolkne tuto jedovatou pilulku miliard z ukradených prostředků daňových poplatníků. Co se tedy stane, až po 4–6 měsících bude Rusko stále masivně prorážet na celé frontě a mizivá pomoc vyschne? Co pak?

Myslíte si, že Kongres bude mít tu drzost uspořádat další přehlídku kvůli novým 60 miliardám dolarů? Jak o tom přesvědčí Američany? To asi těžko.

Ukrajinci se musejí podívat do zrcadla a uvědomit si, že co dnes oslavují, jim koupilo jen záchranné lano na několik měsíců. Až Rusko začne za pár měsíců pořádně tlačit na pilu, Ukrajina si uvědomí, že bezcenné peníze se tisknout dají, ale nelze tisknout vojáky, a situace začne být katastrofická.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Táák a váleční štváči, hlavně v naší vládě už se těší na ničení a zabíjení za hóóódně peněz., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseZablokován na Seznamu , 22.04.2024 8:55:22
Balte si maskáče a leštěte kvéry a hurá na Ukrajinu, ať toho Putina porazíte. Fialový mimoň vám domluvil v Americe velkolepou akci, která už brzy podpoří vaši nenávist k Rusku a pak to určitě vyhrajete. Budou zbraně, náboje, rakety, granáty a ukrajinská pole pohnojena tím, co zbude z vaší debilní tělesné schránky, hnijící ve zkrvavených maskáčích. Do toho ........, Zelinář čeká.

|  23 |  0

Další články z rubriky

Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

13:55 Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

Václav Moravec pozval do svých Otázek 3 bývalé premiéry – Mirka Topolánka, Jiřího Rusnoka a slovensk…