Miliony od státu poputují hlavně k horníkům, uvedl v televizi šéf hornických odborů

28.04.2014 22:44

Vláda zaplatí 600 milionů za sociální program pro horníky z Dolu Paskov. Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík v pořadu Události, komentáře na ČT24 uvedl, že peníze z velké části půjdou na odstupné propuštěným horníkům.

Miliony od státu poputují hlavně k horníkům, uvedl v televizi šéf hornických odborů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jaromír Pytlík

„Uplatnění horníků je velmi mizivé,“ podotkl Pytlík a poukázal na to, že často po celoživotní práci v dolech mají pošramocený zdravotní stav. Navíc je Karvinsko region s vysokou nezaměstnaností, což jejich šance na další uplatnění také podstatně snižuje.

Společnost NWR výměnou za tuto částku prodlouží těžbu na další tři roky. Pomoc ale ještě musí schválit Evropská komise, s níž to však bylo podle ministra průmyslu Jana Mládka předběžně konzultováno.

Vláda si konečně uvědomila vážnost situace

Dohoda nicméně nebude platit, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 amerických dolarů (asi 2 200 Kč) za tunu.

„Tato smlouva je lepší než žádná,“ míní Pytlík. Sice se prý cena uhlí nedá do budoucna příliš odhadnout, protože závisí na světových cenách za uhlí, ale pochvaluje si fakt, že vláda prý konečně přišla na to, že nemůže situaci ponechat bez zásahu. Uzavření dolu bez finanční náhrady pro horníky by podle jeho názoru totiž mělo katastrofální důsledky nejen pro propuštěné pracovníky, ale i jejich rodiny.

Uvedená částka tak z převážné části poputuje na odstupné zaměstnancům, aby přežili dobu, než se jim podaří sehnat novou práci. „Pokud tedy vůbec,“ obává se Pytlík. Firma OKD bude do konce roku udržovat minimální průměrný počet 1 800 kmenových zaměstnanců dolu. Během roku 2017 se počet zaměstnanců severomoravského dolu může snížit na 1 600.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…