Miloš Zeman promluvil na kameru. To, co tam řekl o centru proti dezinformacím, se Chovancovi líbit nebude

13.04.2017 21:32

Prezident Miloš Zeman již tradičně usedl proti generálnímu řediteli TV Barrandov Jaromíru Soukupovi v pořadu Týden s prezidentem. V rozhovoru s ním mimo jiné prozradil, že Česká republika hraje v Sýrii roli ochranné velmoci a chrání zde i Spojené státy, takže Washington nemá důvod nás za přítomnost v Sýrii kritizovat. Ale tím zdaleka neskončil. Došlo i na „hezké zadečky prezidentových sekretářek“.

Miloš Zeman promluvil na kameru. To, co tam řekl o centru proti dezinformacím, se Chovancovi líbit nebude
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Hned na úvod se Zeman vyjádřil k teroristickému útoku ve Stockholmu. Podle jeho názoru hrál v tomto útoku roli fakt, že země přijala nemálo uprchlíků a ve velkém počtu lidí se schovali také džihádisté, ať už je nazýváme islamisty, osamělými vlky a tak podobně. 

Posléze prezident otevřel otázku Sýrie. „Naše ambasáda byla požádána, aby se stala takzvanou ochrannou velmocí. A víte koho, pane Soukupe? Spojených států. A ono je příjemné být ochrannou velmocí Spojených států,“ podotkl prezident. Takže tady nám USA prý nemají co vyčítat.

A když už byl tematicky na Blízkém východě, promluvil také o Izraeli. Prezident nechápe, proč EU Izrael tak často kritizuje, vždyť je to jedna demokratická země obklopená sousedy, kteří si začasté přejí Izrael zničit. Hlava státu proto nemá přílišné pochopení pro slova Federici Mogheriniové, šéfky diplomacie EU. „Víte, já jsem se v minulosti zúčastnil celé řady summitů, kde Federica Mogheriniová mlčela. A podle mého názoru by šéfka diplomacie neměla mlčet,“ konstatoval Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V zahraničněpolitické oblasti se dotkl ještě spolupráce s Čínou a předvolební situace ve Francii.  

„Tak především, já si velice vážím nedávné návštěvy čínského prezidenta v České republice,“ řekl Zeman. Kromě toho ocenil, že se česko-čínská spolupráce rozvíjí na konkrétních dohodách. Když máte plná ústa řečí o přátelství a spolupráci, ale nenaplňujete tyto řeči konkrétními dohodami, tak děláte v politice velice málo,“ prohlásil prezident.

Pokud jde o nadcházející francouzské volby, tam by v prvním kole mohla uspět pravicová radikální politička Marine Le Penová, ale o druhém kole Zeman soudí, že tato dáma nevyhraje.

Nakonec promluvil také o tureckém referendu, v němž si chce v neděli nechat prezident Recep Erdogan posílit své pravomoci. Podle Zemana Erdogan toto referendum vyhraje a naše hlava státu z toho nemá velkou radost, protože se tím ještě více oslabí sekulární charakter tureckého státu, kterým byla země půlměsíce dlouho pověstná.


Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, který moderoval Jaromír Soukup. (ReproFoto: TV Barrandov)

Platy a prostituce

Ve druhé polovině pořadu se prezident věnoval domácím otázkám. Nikoli poprvé oznámil, že podporuje zvyšování mezd v Česku a pustil se do obhájkyň ženských práv.

„Já obecně podporuji plynulé zvyšování minimální mzdy, a to i proto, že s tímto zvýšením se hýbají i mzdy, které nejsou úplně minimální. Já vám dám příklad, pane Soukupe. Já se dlouhodobě zajímám o oblast sociálních služeb a tam se platy pohybují na úrovni 16, 14, ale i 12 tisíc korun. Většinou tam pracují ženy. A takové ty frigidní sufražetky, které bojují za ženská práva, si přitom většinou této jejich situace nevšímají,“ dloubl si prezident.

„Vláda někdy až nesmyslně zvyšovala platy státních zaměstnanců. Já nemám nic proti tomu, aby se zvyšovaly platy policistů, hasičů nebo učitelů, což jsou také státní zaměstnanci. Jenže my dnes máme asi 150 tisíc státních zaměstnanců. Když jsem já byl premiérem, tak jsme jich měli asi 80 tisíc a mně se zdá, že někteří státní zaměstnanci si vymýšlejí nové a nové kontroly, aby odůvodnili svou existenci,“ kroutil hlavou prezident.

„Věnujme se chvíli ČSSD,“ požádal Soukup o chvíli později prezidenta Zemana. Generální ředitel chtěl slyšet, zda se sociální demokracie nemění ve stranu „bez významných tváří“, protože ji opustili např. Jeroným Tejc nebo Marie Benešová.

Zeman odvětil, že politické strany by měly být tak silné, aby je odchod několika osobností nepoškodil. Pár slov dodal také k návratu Michala Krause do ČSSD, kterého poškodila tzv. kakaová aféra. „Já se k panu Krausovi nechci příliš vyjadřovat, protože jsem ho nepovažoval za příliš schopného, když jsem byl předsedou strany,“ podotkl Zeman.

Podstatně tvrdší byl ke starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09), u něhož vyšlo najevo, že poskytl rozhovor pánskému časopisu Playboy, přičemž městskou kasu to stálo necelých 50 tisíc korun.

„Tady budu podstatně kritičtější. Myslím si, že je to něco jako prostituce, jako když si muž musí kupovat sex, protože jinak nesežene ženu. A když je to ještě Playboy, tak je to dvojnásobná prostituce, víc k tomu nemám co dodat,“ udeřil prezident.

Hezké zadečky sekretářek

Rozhovor se pomalu chýlil ke konci, ale prezident odpovídal na ještě jeden okruh otázek. Vyjadřoval se k práci Centra pro boj proti terorismu a hybridním hrozbám pod ministerstvem vnitra Milana Chovance (ČSSD).

„Tam podle mých informací dělá 15 až 20 lidí a nemyslím si, že jsou zrovna špatně placeni, ale jestliže tato instituce nevydala za tři měsíce v podstatě žádné zprávy, tak je to podle mého názoru dobře. Vy určitě znáte pojem záporného čísla. Takhle má CTHH nulovou hodnotu, ale ona by tato instituce mohla mít i zápornou hodnotu, pokud by své zprávy vydávala,“ nešetřil sarkastickými poznámkami Zeman.

„Lidé, kteří hledají informace jen v jednom zdroji, se chovají tak trochu jako pražská kavárna, která je pověstná svými jednostrannými alternativami,“ doplnil ještě. On sám prý hledá informace z různých zdrojů a alternativy porovnává.

Prezident měl divákům také popřát hezké Velikonoce, ale své přání pojal poněkud netradičně. Hodil do něj „šrapnel“. „Není nic hrozivějšího pro politika, než je nadutá fráze. Já vám prozradím, že jsem hezké zadečky svých dvou sekretářek poněkud potrestal a pak jsem porušil tradici, když jsem jim dal dvě vajíčka natvrdo. Ta vajíčka měly dát ony mně,“ řekl prezident.

Jaromír Soukup se začal loučit s diváky, ale Miloš Zeman mu do toho ještě vpadl. „No, ještě nekončíme, pane Soukupe. Musíme vašim divákům oznámit, že příští týden si na vás chystám šrapnel,“ uzavřela hlava státu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…