Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

29. 9. 2020 15:22

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ zaznělo po oznámení, že se Mikuláš Minář chystá lovit voliče v řadách ANO a nevoličů. Skutečně mají? Landa prozatím nasbíral pro svůj Blanický manifest 15 tisíc podpisů. Což je oproti Milionu chvilek zlomek. A pak je zde otázka, jak moc by vadila zpěvákova minulost. V ČT pravil, že jí nelituje.

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Landa
reklama

Na včerejší oznámení Mikuláše Mináře o svém konci v Milionu chvilek pro demokracii se našlo více než dost glosátorů. Minář totiž prohlásil, že chce přetahovat ty, kdo volí ANO, protože opozici nepovažují za důvěryhodnou.

Anketa

Má vláda na žádost Prymuly vyhlásit nouzový stav?

61%
39%
hlasovalo: 12278 lidí
Jedním z těchto glosátorů je i politický marketér a publicista Jakub Horák. „Upřímně – myslím si, že větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ zhodnotil Minářovy šance na konvertování těch, kdo ještě opozici nevolí.

„Nicméně Čižinského bych nepodceňoval – má image hodného kluka a na sedmičce ho volila spousta lidí, a nejen tam. A není pravda, že by všichni tito lidé jinak volili Piráty,“ doplnil. Podle Horáka je každopádně nutné, aby se opozice na kandidátkách spojila, protože jinak ji zdrtí D’Hondtova metoda, která v počtu mandátů preferuje větší strany. „Při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017 stačilo vítězné straně ANO 2011 na jeden mandát pouze 19 232 hlasů, zatímco poslední dvě z těch, které překročily hranici 5 %, TOP 09 a STAN, na jeden mandát potřebovaly hlasů DVOJNÁSOBEK, 38 402 a 43 693,“ uvedl. Počet stran podle něho ale nakonec nevadí, pokud se nakonec spojí na jednu kandidátku.

„Věřím, že si to Mikuláš Minář uvědomuje, a přeju mu hodně štěstí v tom, že se rozhodl jít s kůží na trh a vstoupit do boje o politickou moc, který je základem demokratického uspořádání naší země,“ popřál aktivistovi a výhledově i politikovi.

Pokud tedy vezmeme toto prohlášení za bernou minci, je zde způsob, jak Landův úspěch měřit. Aktivitou zpěváka je v poslední době Blanický manifest, kterým se snaží bojovat za svobodu a apeluje na politiky. Chce například vytvořit jednotnou, dlouhodobou a konsenzuální společenskou vizi v celospolečenské debatě, dále posílit svobodu slova a zakázat politické vytváření závislosti občanů na těch, kterým je svěřena veřejná správa. Jeho manifest má zatím 15 000 podpisů. Pro srovnání, petice Milionu chvilek pro demokracii má 218 609 podpisů, ovšem běží mnohem delší dobu.

Pokud by se Landa hypoteticky snažil přetáhnout voliče ANO a SPD, je otázkou, jak moc by jim vadila Landova minulost v kapele Orlík. Tu koneckoců probíral i Bohumil Klepetko v Hydeparku ČT. Landa prohlásil, že byli skinheadskou kapelou, ale ne neonacistickou. „Skinheadi ano, neonacisté ne,“ zkrátil odpověď moderátor. „Oni se tam ani necítili dobře, protože díky těm textům, které jsem vám tady teďka citoval, s tím křížem hákovým, kam mají jít, tak se tam necítili někteří úplně komfortně,“ dodal.

Když Klepetko nadnesl názvy písní Bílá liga a Bílý jezdec, Landa připustil, že na začátku 90. let byl rasista. „To rozhodně tam ty texty takový byly, tak jsem ten svět vnímal,“ uvedl. Klepetko se ptal dál, co tím mysleli. „Já jsem vám to teďka jednoznačně zodpověděl, co mě vedlo k napsání takovýchhle textů. Byla to celkem podružnost, patřilo to tehdy k určité módě toho hnutí, na druhou stranu to pro mě bylo i přesvědčení, protože jsem měl tu zkušenost velice špatnou, zejména s romskou populací. Ale jak říkám, je to rok 1987 nebo 1988, takže to se musíte vrátit tam,“ odpověděl Klepetkovi.

Doporučil, aby se moderátor zaměřil na jeho texty z posledních patnácti či dvaceti let. „Můžeme se o nich bavit. Ale abych rozebíral Jak lvové bijem o mříže, jak lvové v kleci jatí...,“ pravil zpěvák a Klepetko se ještě zeptal, zda své minulosti lituje. „Není mi líto mojí minulosti. Je mi líto možná, že někteří lidé se chopili zbraní a s písní na rtech pak třeba překračovali zákon. Ale jestli mi je líto minulosti, není mi to líto, prostě tak se to stalo. Každý člověk má právo na vývoj, já jsem nezaložil žádnou politickou stranu, nezpůsobil jsem žádné vyhlazovací tábory. Naopak, i z uměleckého hlediska to může být zajímavé. Protože provinil jsem se jako umělec. Takže čistím, v uvozovkách, také jako umělec. Ta slova mezi tím jsou trošku zbytečná,“ pravil zpěvák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

21:40 Promoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) i přes nesčetná ujišťování, že nás v tomto týdnu uzavírání obcho…