Ministerstvo dopravy nakonec provoz vozítek segway nezakáže

30.03.2015 12:30

Provoz vozítek segway by měl být obecně povolen, obce je ale budou moci zakázat dopravní značkou. Uvádí to návrh novely silničního zákona, který dnes schválila vláda, řekl novinářům ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Ministerstvo dopravy původně uvažovalo o plošném zákazu vozítek segway, nakonec od něj ustoupilo.

Ministerstvo dopravy nakonec provoz vozítek segway nezakáže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok
reklama

Omezení provozu obcemi představuje podle ministerstva kompromisní řešení vyvažující zájmy státní správy a chodců, a zároveň méně omezující zájmy provozovatelů vozítek. Plošný zákaz daný zákonem by prý prakticky úplně znemožnil provozování těchto vozítek.

Upravit by se měla rychlost, s jakou je možné segwaye používat. Na chodnících by se na nich lidé mohli pohybovat pouze rychlostí chůze, jen na cyklostezkách by mohli jezdit bez omezení. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy lidé bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním.

Segwaye doposud nemají v zákoně o provozu na pozemních komunikacích vlastní kategorii, a jsou proto považovány za chodce. Nemohou být používány na pozemních komunikacích, ale právě na chodnících, kde se kvůli své rychlosti střetají s chodci.

Kromě úpravy vozítek obsahuje novela zákona povinnost chodců nosit za snížené viditelnosti na silnicích mimo obce ochranné prvky. Pásky nebo jiné prvky z reflexního materiálu by podle návrhu měli mít vždy, když se na pozemních komunikacích pohybují při snížené viditelnosti, tedy například v mlze nebo za tmy.

Předloha, která nyní zamíří k projednání zákonodárcům, vedle dalších drobných novinek dá policii taky pravomoc zadržet řidiči osvědčení o registraci vozidla kvůli špatnému technickému stavu automobilu.


 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkající se knihy novináře Radka Kedroně. Popis…