Ministerstvo nabídlo ROP Jihozápad 600 milionů

09.05.2013 22:14

ROP Jihozápad by mohl k současným 17 miliardám korun, které má rozdělit v Plzeňském a Jihočeském kraji do roku 2013, získat dalších 600 milionů korun z jiných operačních programů, které se do příštího roku nepodaří dočerpat. Půjde hlavně o peníze z ROP, například z problematického ROP Severozápad. ČTK to řekli předseda regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner (ČSSD) a nová ředitelka úřadu Michaela Šímová, kterou dnes rada ROP jmenovala do funkce.

Ministerstvo nabídlo ROP Jihozápad 600 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

"Byli jsme osloveni ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), že bychom mohli dostat 600 milionů korun z jiných operačních programů, zejména jiných ROP," uvedl Grüner. Kraje proto navrhly čtyři oblasti podpory. Jde o modernizaci regionální silniční sítě, kde by mohl ROP Jihozápad vyčerpat ještě 250 milionů korun, rozvoj školské infrastruktury (150 milionů Kč), infrastrukturu pro sociální integraci (120 milionů Kč) a zbytek by měl jít na modernizaci vozového parku MHD. Kromě ROP Jihozápad ještě MMR oslovilo ROP Jihovýchod a Moravskoslezsko.

Všechny procesy prý fungují, jak mají

"Chtěli bychom nové výzvy vyhlásit nejdéle v září nebo v říjnu," uvedla Šímová. Podle Grünera by měly MMR a vláda rozhodnout nejdéle do poloviny roku. "Jinak to není možné vyhlásit a stihnout uplatnit peníze v rámci stávajícího plánovacího období," dodal. Kraje podle něj dodaly veškeré podklady, které MMR požadovalo.

Podle předsedy i ředitelky je návrh MMR důkazem toho, že po problémech ROP Jihozápad probíhají "veškeré procesy dle zákona a státní úřady o nich mají veškeré informace". "Na jednání s Evropskou komisí nám řekli, že jsme vnímáni minimálně rizikově. Je to dáno tím, jak jsme si poradili s přehodnocením 5. výzvy, i tím, že za nás kraje uhradily korekci za tuto i 2. a 3. výzvu. Řádně kontrolujeme proplácení a máme nízkou chybovost, která se pohybuje kolem 2,3 procenta," řekla Šímová.

V ROP nyní běží 24. výzva

ROP Jihozápad, fungující v programovacím období 2007 až 2013, přijal do konce loňského roku 2711 žádostí o dotace, což je jedno z nejvyšších čísel ze sedmi ROP v ČR. "Uzavřeno dosud bylo 690 smluv na dotace v celkové výši 14,7 miliardy Kč, což je 87 procent alokace ROP," řekla Šímová. Ukončeny byly projekty za 8,8 miliardy Kč, z nichž 51 procent šlo do jižních Čech, které podaly dvě třetiny ze všech žádostí.

V ROP nyní běží 24. výzva, v níž je 380 milionů korun na modernizaci krajských silnic a bude uzavřena 28. června; do stejného termínu skončí 26. výzva na silnice včetně místních, v níž lze čerpat 54 milionů Kč; 18. června je uzávěrka 25. výzvy na revitalizaci památek s alokací 135 milionů Kč a v plánu je ještě poslední výzva na silnice s uzávěrkou 3. září. Kurzové rozdíly by vyčerpala obě krajská města.

Nová ředitelka, které je 30 let, je podle Grünera na úřadu regionální rady od počátku, tedy od roku 2007. Byla jeho pověřenou ředitelkou do doby než odešla na mateřskou dovolenou. "Myslím, že dokončí toto plánovací období do roku 2015," uvedl Grüner.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…