Ministerstvo nemůže potrestat zpravodajce Páleníka. Nebyl totiž vojákem

04.07.2014 18:05

Obvodní soud pro Prahu 1 před několika dny zastavil stíhání exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a jeho nástupce Jana Kovandy, kteří figurují v jedné větvi kauzy Nagyové. Jejich prohřešky by mělo podle soudu posoudit Ministerstvo obrany. To však nemá žádné nástroje jak Páleníka potrestat. V okamžiku provinění nebyl činným vojákem. MO má páky pouze na Kovandu.

Ministerstvo nemůže potrestat zpravodajce Páleníka. Nebyl totiž vojákem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Ondrej Páleník společně s Milanem Kovandou čelí obvinění ze zneužití Vojenského zpravodajství. Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdejší šéfka kanceláře premiéra Petra Nečase Jana Nagyová (dnes Nečasová) zpravodajce ke sledování premiérovy manželky Radky.

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že Páleníka a Kovandu nepotrestá, přičemž jejich domnělé prohřešky předal k vyřešení Ministerstvu obrany. Rozsudek ještě není pravomocný. Stížnost proti rozhodnutí soudu podalo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. A stížnost chystají také advokáti obviněných. Rozhodovat tak bude Městský soud v Praze.

Kázeňským trestem, který může Ministerstvo obrany udělit, může být podle mluvčího resortu napomenutí, písemná důtka, výstraha pro neodpovědný výkon služby a snížení platu až o patnáct procent na půl roku.

Páleník je pouze voják v záloze

Páleníka resort řízený Martinem Stropnickým (ANO) potrestat nemůže. V roce 2012 se stal šéfem Správy státních hmotných rezerv, čímž přestal být činným vojákem. Byl pouze v záloze s přiznanou výsluhou.

„V okamžiku, kdy voják již není v činné službě, nevztahuje se na něj kázeňská pravomoc žádného služebního orgánu, neboť již není ve služebním poměru," uvedl serveru Týden.cz mluvčí obrany Jan Pejšek. Podle něj nelze kázeňsky trestat někoho, kdo už není vojákem, což se týká i lidí v záloze.Trest tak hrozí pouze Milanu Kovandovi, který je generálmajor a coby Páleníkův nástupce byl po trestním stíhání postavený mimo službu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

7:20 Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

Ve věci vyloučení Václava Klause mladšího z ODS se často ozývají hlasy, které srovnávají populárního…