Ministerstvo práce má škrtat 1,9 miliardy na podpory a nemocenské

19.11.2012 19:30

Ministerstvo práce by mělo příští rok vydat o 1,9 miliardy korun méně, než počítala první verze státního rozpočtu. Podle nového návrhu by se totiž mělo seškrtat 1,5 miliardy na podporách v nezaměstnanosti, 1,3 miliardy na nemocenských dávkách a 4,9 miliardy na dávkách v hmotné nouzi.

Ministerstvo práce má škrtat 1,9 miliardy na podpory a nemocenské
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Naopak o 5,3 miliardy víc by se ale mohlo vyplatit na dávkách státní sociální podpory a o půl miliardy víc na zaměstnávání postižených. Vyplývá to z poslední verze chystaného rozpočtu, který by měla ve středu projednávat vláda.

Nižší příjmy

Podle původního chystaného rozpočtu, který Sněmovna vrátila vládě k přepracování, mělo mít ministerstvo práce na výdaje 514,208 miliardy korun. Podle poslední varianty je to 512,308 miliardy, tedy o 1,9 miliardy méně. Příjmy by měly dosáhnout nově 373,63 miliardy. Měly by tak být proti vrácenému návrhu o tři miliardy nižší.

Ministerstvo financí rozpočet letos předělávalo už několikrát. Vláda měla naposledy na stole variantu bez daňového balíčku. Podle ní měl resort práce a sociálních věcí proti vrácenému návrhu seškrtat dokonce zhruba čtyři miliardy, a to na podporách v nezaměstnanosti, na dotacích na služby pro postižené, seniory a ohrožené děti, na dávkách nemocenského pojištění i na provozu a platech.

Suma na podpory by neměla narůstat

Příští rok by mělo do podpor v nezaměstnanosti putovat 9,8 miliardy korun. Proti vrácenému rozpočtu je to o 1,5 miliardy méně. Ještě před dvěma týdny to přitom bylo jen o miliardu méně, tedy 10,3 miliardy. Ministerstvo financí už v minulém návrhu uvádělo, že nezaměstnanost by mohla v příštích letech klesat. Nečeká se tedy prý, že by suma na podpory měla narůstat. O půl miliardy víc by se mělo naopak vyplatit na příspěvky na zaměstnávání postižených, a to 3,713 miliardy místo původních 3,213 miliardy.

Na dávky v hmotné nouzi má jít příští rok 7,5 miliardy. V původním návrhu rozpočtu to bylo 12,4 miliardy. Kabinet se totiž chystal sloučit dvě dávky na bydlení do jedné a celkově na ně vydat míň, kompenzovat to chtěl větší sumou na pomoc v nouzi. Příspěvek i doplatek ale zůstávají. Příspěvek na bydlení patří k dávkám státní sociální podpory, takže do nich má nyní plynout proti vrácenému rozpočtu o 5,3 miliardy víc, celkem 36,91 miliardy.

O 1,3 miliardy méně by naopak mělo téct do nemocenské, mateřské, vyrovnávacího příspěvku v mateřství a ošetřovného. Celkem by to mělo být 20,135 miliardy. V systému nemocenského pojištění jsou přebytky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chudé Velikonoce. Koledníkům zavřete před nosem. A tohle Hamáček neřekne

14:46 Chudé Velikonoce. Koledníkům zavřete před nosem. A tohle Hamáček neřekne

Na brífinku po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) apeloval na obča…