Ministerstvo zdravotnictví volá po návratu poplatků za pobyt v nemocnici

16.08.2013 21:17

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nemocnicím budou chybět miliardy kvůli tomu, že Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici. Podle předsedy Senátu by mohlo situaci vyřešit snížení poplatku na 60 Kč. Politici se shodují i na osvobození dětí do 18 let.

Ministerstvo zdravotnictví volá po návratu poplatků za pobyt v nemocnici
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok

Přínos poplatku v nemocnici a zvýšení platby za státní pojištěnce jsou pro zdravotnictví tak důležité, že to podle náměstka ministra Petra Noska opravňuje využít k rozhodnutí o nich zákonné opatření Senátu. Ta budou moci senátoři přijímat na návrh vlády po rozpuštění sněmovny.

Poplatek 100 korun za den v nemocnici zrušil na začátku července Ústavní soud. Pokud by ministerstvo nestihlo do konce roku prosadit úpravu, nebudou pacienti od ledna platit nic. A nemocnicím pak budou chybět ročně dvě miliardy. Když nestoupnou platby státu za děti či důchodce, nedostane resort navíc 5,7 miliardy, které by pokryly hrozící propad. Ročně resort spotřebuje 290 miliard korun.

Lůžková zařízení by bez poplatků ztratila až 2,1 miliardy korun

Vláda počítá v návrhu státního rozpočtu s navýšením plateb za děti, důchodce či nezaměstnané měsíčně na 800 korun. K řešení poplatku v nemocnici zavázal resort Ústavní soud.

"Pokud bychom nechali stávající stav, kdy je stokorunová výše poplatku zrušena k 1. lednu, znamená to pro lůžková zařízení výpadek v příjmech 2,1 miliardy korun, pro následnou péči ztrátu až deset procent příjmů. To by byl výrazný zásah do jejich finanční situace," řekl Nosek k požadavku předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), že senátoři rozhodnou podle toho, jakým odůvodněním ministerstvo návrh podloží. Podle Štěcha má snížení na 60 korun šanci na úspěch. Po volbách by ho musela potvrdit nová sněmovna, jinak by přestalo platit.

Děti do 18 let by platit nemusely

Nosek připomněl, že odůvodnění Ústavního soudu dává prostor pro úpravu poplatku do konce roku. Ministerstvo navrhlo vrátit poplatek na 60 korun a osvobodit od něj děti do 18 let. Z 1,9 miliardy při stokorunové výši by tak výnos zůstal na 1,3 miliardy za rok.

V odůvodnění vyššího pojistného ministerstvo uvádí, že dva poslední roky prakticky všechny pojišťovny v běžném roce končí v deficitech, na druhou stranu zdravotnictví vrací nemalé prostředky přes DPH zpět státu. "Takže vnitřní proces efektivizace se podle našeho názoru vyčerpal, a nemá-li dojít k riziku omezení dostupnosti zdravotních služeb, pak je nutné, aby částka za státní pojištěnce byla valorizována," řekl Nosek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…