Ministr Blažek k amnestii: Až 6 tisíc vězňů. Já to nesměl nikomu říct

01.01.2013 18:30

Podle ministra spravedlnosti by se amnestie prezidenta Václava Klause měla týkat přibližně šesti tisíc vězňů. Číslo to ale není konečné, jasné bude až po skončení propouštění. To může trvat dny i týdny.

Ministr Blažek k amnestii: Až 6 tisíc vězňů. Já to nesměl nikomu říct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek na kongresu ODS

Podle slov Pavla Blažka bude každý vězeň propuštěn až po oficiálním rozhodnutí soudu. Ideální by byl stav, kdy by soudci byli ochotni rozhodovat přímo ve věznicích, což by celý proces urychlilo. Záleží jen, zda je přesvědčí předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. „Pak to může probíhat docela rychle,“ uvedl na brífinku ministr.

Sváček je totiž členem trojčlenné komise, která bude mít za úkol koordinovat jednotlivé složky justice. Dále budou ve skupině ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministerstvo spravedlnosti se jim bude ale snažit vše usnadnit, ujišťoval na konferenci 1. Blažkův náměstek Daniel Volák.

Propuštěných vězňů může být podle Blažka do šesti tisíc, není to ale oficiální číslo, jen jeho odhad. „Já v tuto chvilku nemůžu říct nějaké úplně konkrétní číslo, protože ta informace je poměrně nová,“ vysvětloval.

Lhůtu, dokdy budou vězni propuštěni, ale uvést nemůže. Poslední velká amnestie totiž byla v roce 1990, a tak nemají patřičné srovnání. „Předpokládám, že by to mělo být v řádu dnů, maximálně týdnů,“ ujišťoval Blažek. První vězni by měli být propuštěni již zítra ve středu.

Může se tedy stát, že ze dvou spoluvězňů bude jeden propuštěn a druhý ještě bude muset čekat? Ministr takovou situaci připustil, nemá však pochopení pro to, pokud by se některý z nich cítil ukřivděně. „Ať jsou tito vězni rádi, že se na ně tato amnestie vztahuje,“ vzkázal.

Již nyní mají kvůli události ve věznicích pohotovost. Nemohli se totiž na amnestii připravit, celé jednání mezi prezidentem, premiérem a Blažkem bylo tajné. „To rozhodnutí je ze strany pana prezidenta,“ vysvětloval Blažek. „Jediné, co probíhalo se mnou, byly konzultace k tomu textu,“ dodal.

Amnestii ale chválí. „Já to rozhodnutí vítám, ale byl bych nerad, kdyby se to dávalo do souvislosti s tím, že jsou zaplněné věznice,“ upozornil ministr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…