Ministr Brabec k nařčení z podpory spalovací lobby: Absolutní spekulace

30.07.2014 13:17

Poslanec TOP 09 Michal Kučera nařkl ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), že je při přípravě zákonů ovlivňován lobbistickými skupinami prostřednictvím náměstků. Kučera to prohlásil poté, co sněmovnou úspěšně prošla novela zákona o odpadech, která zakazuje skládkování komunálního odpadu a údajně má nahrávat spalovnám. Brabec to v odpovědi čtenářce ParlamentníchListů.cz odmítl a označil za spekulace.

Ministr Brabec k nařčení z podpory spalovací lobby: Absolutní spekulace
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hovoří ministr životního prostředí Richard Brabec
reklama

Čtenářka Damšíková se Brabce zeptala, jak bude reagovat na tvrzení poslance TOP 09 Kučery. „Pan poslanec Kučera v reakci tlumočí názory pana Kropáčka z Hnutí Duha, které se spojilo se skládkovací lobby, aby společně zabránily návrhům zakázat v ČR po roce 2023 nebo 2024 skládkování. Když se tak totiž stane, skládkaři přijdou o svůj velký byznys,“ tvrdí ministr Brabec.

Chceme předcházet vzniku odpadů a dosáhnout maximální možné recyklace

Podle něj je tvrzení Kučery absolutně spekulativní a vytržené z kontextu. Prý to není podložené žádnými faktickými údaji.

„V první řadě chceme docílit předcházení vzniku odpadů a dosáhnout na maximální možnou recyklaci s následným materiálovým využitím. Teprve pak podpoříme u materiálově nevyužitelných odpadů energetické využití odpadu a tím směřujeme k úplnému odklonu odpadu ze skládek,“ vysvětlil Brabec.

Peníze z EU vystačí na dvě spalovny. To není podpora spalovací lobby

V návrhu operačního programu Životního prostředí je prý k dispozici 53 milionů eur určených na modernizaci zařízení pro energetické využívání odpadů.

„Tyto finance by mohly stačit na vybudování maximálně 2 velkých spaloven s celkovou odhadovanou kapacitou 400 tisíc tun ročního využití odpadů. Myslím, že to rozhodně není žádný důvod tvrdit, že bychom já či moji náměstci jakkoliv podporovali spalovací lobby,“ prohlásil Brabec.

Celá reakce ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…