To, že zmíněný problém se netýká jen Ostravska, jak tomu bylo donedávna, ale i například Olomouce či Prostějova, ale i dalších oblastí, je prý dáno kumulací negativních vlivů. „Částečně i tím, že po recesi se lidé od plynu vrátili k pevným palivům,“ přiznal ministr s tím, že hlavními zdroji zmíněného znečištění vzduchu jsou doprava a lokální topeniště.
Kotlíková superdotace prý už ve druhé polovině roku 2015
Na otázku moderátora, zda Ministerstvo životního prostředí chystá tzv. „kotlíkovou superdotaci“, Brabec uvedl, že resort chce pro tento účel využít peníze z Operačního programu Životní prostředí, určeného pro roky 2014-2020. Přidělování těchto peněz by mělo být zahájeno ve druhé polovině příštího roku. Dotace by měla umožnit lidem nahradit nejméně ekologické kotle.
Ohledně v médiích zveřejněných informací o tom, že Ministerstvo životního prostředí chystá v domácnostech kontrolu toho, co lidé v domácích topeništích spalují, Brabec přiznal, že v rámci novely zákona o ochraně ovzduší skutečně připravuje kontrolu ochrany topenišť. Ty by měly odstranit případy, kdy lidé doma topí tzv. „ostravskými raketami“, tedy pet lahvemi, které jsou plněné olejem, pilinami atd. a které mají velkou výhřevnost, ale zároveň produkují mnoho jedovatých dioxinů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam