Ministr Drábek slibuje: Na druhém pilíři vyděláte. I s podprůměrnými příjmy

18.06.2012 14:24

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek odpovídal na chatu na dotazy obyvatel. Musel se vypořádat s mnoha ostrými invektivami, ale i s otázkami na důchodovou reformu či minimální mzdu.

Ministr Drábek slibuje: Na druhém pilíři vyděláte. I s podprůměrnými příjmy
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v pořadu Hydepark

Ministr, jehož jeden z tazatelů označil za „asociálního diletanta s podezřelými kontakty zavánějícími korupčním jednáním“, odpovídal na dotazy čtenářů serveru IHNED.cz. Mezi dotazy výrazně převažovaly konstruktivní otázky, i když se objevily i dotazy typu „Kdy odejdete do ztracena a zapomnění?“

Nejvíce dotazů směřovalo k důchodové reformě, zejména ke zřízení druhého pilíře. Podle Drábka je jeho nutnost dána tím, že český penzijní systém je velmi solidární a „považuji tedy za nutné, aby byla státem vymezená možnost zajistit si další příjem u těch kategorii, kde je náhradový poměr (důchod vůči předchozímu příjmu) nízký,“ řekl k tomu ministr. Navíc je přesvědčen, že i pro lidi s lehce podprůměrnými příjmy bude druhý pilíř pořád výhodný.

 Na dotaz, proč stát není aktivnější v zajišťování zaměstnanosti, Drábek odpovídal, že by to nepovažoval za vhodné. „Považoval bych za nesprávné, aby stát zasahoval do personálních záležitostí zaměstnavatelů,“ říká.  Pamatuje si prý dobře na dobu, kdy stát řídil ekonomiku a rozhodně se k něčemu takovému nechce vracet. Nebrání se však nepřímým nástrojům, například u absolventů.

Vyvracel i názor, že agentury práce jsou obchodníci s bílým masem. Podle ministra tyto agentury vykonávají svou činnost podle zákonů. Je třeba je důsledně regulovat, ale jsou nezbytné k zajištění dočasných zaměstnanců při výkyvech v poptávce po práci.

Vehementně obhajoval i svou stranu TOP 09. Podle Drábka tato strana doposud neměla ani jednu korupční kauzu, a pokud jde o bývalou ministryni obrany Parkanovou, tak její kauza je prý velmi pochybná.  Především prý v této věci vůbec nelze hovořit o korupci, a mimoto je problematické, zda zakázka na letouny CASA vůbec byla předražena. „U vojenského materiálu se cena obvyklá většinou zjistit nedá, jak ostatně konstatoval i ministr financí Sobotka v dopise ministru obrany již v roce 2006,“ připomněl názor současného opozičního lídra.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…