Ministr Holcát vyloučil, že by zranění prezidenta souviselo s alkoholem

31.10.2013 15:51

Prezident Miloš Zeman opustil motolskou nemocnici a odjel na zámek v Lánech. Lékaři mu doporučili, aby se šest týdnů nehýbal a šetřil tak poraněné koleno. K dispozici má tým ošetřovatelů. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát, který je šéfem Zemanova lékařského konzilia.

Ministr Holcát vyloučil, že by zranění prezidenta souviselo s alkoholem
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Miloš Zeman v Chomutově

Ten také vyloučil, že by v prezidentově pádu, při němž si zranil pravé koleno, hrál roli alkohol. „On si zranil nohu někdy v noci, když šel a nerozsvítil si, zakopl. Můžu vyloučit, že tam hrál nějakou roli alkohol. Mohu to vyloučit i z laboratorních testů," řekl Holcát. Prezident se zranil v noci z úterý na středu, do poraněného kolene se mu dostala krev.

Několik týdnů na vozíku

„Znamená to omezení hybnosti kolena ne na několik dnů, ale několik týdnů," uvedl Holcát. Podle přednosty čtvrté interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleše Žáka bude omezení pohyblivosti trvat zhruba měsíc a půl. Zemanův stav by se mohl zkomplikovat, protože trpí cukrovkou a je kuřákem. Lékaři proto přistoupili k prevenci hluboké žilní trombózy a případné plicní embolie, řekl Žák.

Podle Holcáta se prezident nyní bude pohybovat několik týdnů na vozíčku. Ve výjimečných případech může využít berle. Lékaři mu také udělali řadu dalších vyšetření. Zeman absolvoval magnetickou rezonanci, sonografii, neurologické, ortopedické a interní vyšetření. Prezident má prý velmi dobré hodnoty krevního cukru. "Jeho cévy jsou cévy mladého chlapce," dodal Holcát.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Plánovaný program se ruší

Kvůli problémům s nohou bylo Zemanovo dosud desetičlenné lékařské konzilium rozšířeno o dva ortopedy. Prezident z důvodu zdravotních komplikací ruší plánované pracovní cesty. Podle šéfa hradní diplomacie Hynka Kmoníčka Zeman nepoletí 19. listopadu do Štrasburku, jak původně zamýšlel. Hlava státu zrušila také plánovanou návštěvu Olomouckého kraje. Pravděpodobně neabsolvuje ani další cesty do krajů. Na začátek prosince Hrad plánuje jeho pracovní cestu do Rumunska a Srbska, která zatím zrušena nebyla.

Zemanovy aktuální problémy podle Holcáta nesouvisí s cukrovkou, kterou prezident trpí. Diabetikům se ale podobná zranění hůře hojí, podotkl ministr zdravotnictví. Kvůli riziku trombózy Zeman dostává slabší léky na ředění krve. Prezident podle lékařského konzilia, které jeho zdravotní stav pravidelně kontroluje, trpí lehčí formou cukrovky. K ní se přidávají další potíže, například onemocnění nervů, kvůli němuž hůře chodí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid trápí řidiče. Čekat rok na nové auto? Mladé ojetiny zdražily. A bude hůř

10:51 Covid trápí řidiče. Čekat rok na nové auto? Mladé ojetiny zdražily. A bude hůř

Kvůli nedostatku čipů vázne výroba nových automobilů, zájemci na ně musí čekat více než rok. Proto s…