Ministr Mládek předloží materiál, v němž půjde i o Bakalu

29. 9. 2015 20:04

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě pro informaci materiál, který má podle něho vyvrátit pochybnosti o průmyslové zóně Nad Barborou v Karviné. Vznik zóny od červencového schválení vládou kritizuje ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Nelíbí se mu, že by měl Moravskoslezský kraj většinu pozemků koupit za zhruba 200 milionů od firmy podnikatele Zdeňka Bakaly.

Ministr Mládek předloží materiál, v němž půjde i o Bakalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Zatím naposledy kritizoval Babiš podmínky pro přípravu zóny v neděli. V pořadu TV Prima Partie řekl, že se mu nelíbí hlavně způsob, jakým kraj zónu vybral. Kritizoval, že se kraj při výběru zóny zaměřil pouze na brownfields, tedy staré průmyslové areály, a že ve smlouvě s Bakalou bylo penále vůči kraji pro případ, že kraj nezíská dotaci. Hejtmana kraje Miroslava Nováka (ČSSD) označil Babiš za nedůvěryhodnou osobu. Novák následně ČTK řekl, že bude po Babišovi soudně žádat omluvu.

Aktuální materiál opakuje dřívější Mládkova slova, že průmyslové zóny v Moravskoslezském kraji jsou téměř obsazené a je třeba hledat nová místa pro investory. Podotýká, že právě na popud Babiše se například zvažovala možnost dalšího rozvoje stávající zóny Karviná - Nové Pole. Podle MPO je ale další zásadní rozvoj této zóny nemožný, mj. totiž sousedí s obytnou zástavbou města. Zóna v lokalitě Nad Barborou se naopak jeví nejvýhodnější jak velikostí, tak geografickým umístěním, včetně dopravní dostupnosti.

Vznik průmyslové zóny Nad Barborou schválila vláda v létě na výjezdním zasedání v Ostravě. Na vybudování zóny v areálu bývalého dolu má stát dát až 750 milionů korun. Celkové náklady se odhadují na 1,2 miliardy korun a mělo by tam vzniknout až 2000 pracovních míst. Celková plánovaná velikost zóny činí 89 hektarů. Vláda by měla ve středu rozhodnout i o tom, zda stát pro zónu bezplatně poskytne asi 2,9 hektaru pozemků, patřících v současnosti státnímu podniku Diamo. I tento návrh předkládá Mládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…