Ministr Mlsna v ČT popsal, co vlastně dělá. Řeč přišla i na propouštění úředníků

14.03.2013 20:57

Petr Mlsna působí na úřadu vlády již deset let a to tzv. od píky. Co však ale vlastně dělá jako ministr bez portfeje? Nejen to prozradil ve čtvrtečním Hyde Parku České televize. Uvedl příklady zbytných úřadů, které budou zrušeny. V pořadu také zdůraznil, že jeho práci nijak neovlivňuje občasná nestabilita vlády. Státní správa musí fungovat navzdory politickým krizím, zdůraznil Mlsna.

Ministr Mlsna v ČT popsal, co vlastně dělá. Řeč přišla i na propouštění úředníků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala vláda. Den před návratem Miloše Zemana z Vysočiny

V úvodu pořadu popsal, co má jako ministr bez portfeje na starosti. Jde především o řízení Legislativní rady vlády. Legislativní rada vydává stanoviska nejen k nařízením vlády i k zákonům, které předkládají jednotliví poslanci. "Nejdůležitějším úkolem rady je péče o to, aby byly všechny návrhy v souladu se stávajícími zákony," prohlásil Mlsna. Tam, kde není jasně dáno, které zákony zpracovávají konkrétní ministerstva, připadne tato práce právě na Mlsnův úřad.

Úsporná politika byla vedena jednoduchou myšlenkou

"Vládou již bylo schváleno, že bude zrušeno Ředitelství vodních cest, Vlečkový úřad ministerstva obrany a další úřady. Úsporná politika vlády byla vedena jednoduchou myšlenkou a to zeštíhlit ty úřady, které nepřichází do přímého kontaktu s občany," uvedl Mlsna. V tuto chvíli však podle ministra není vyčísleno, kolik zaměstnanců bude muset státní správu opustit. Někteří úředníci se přesunou na jiná působiště a někteří budou muset zkrátka odejít.

V pořadu také prozradil, že úředníci na Úřadu vlády musí fungovat i navzdory politickým krizím, takže jako úředník jednotlivé krize nechce hodnotit, neboť jeho práci neomezují.

Následně přišla řeč i na vzdělání a pracovní zkušenosti, díky nimž se dostal až na ministerský post . Mlsna vystudoval právnickou fakultu a titul JUDr. získal v oboru ústavního práva. Absolvoval také Německo- Rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK, kde získal titul Mgr. a dále získal titul PhDr. v oboru mezinárodní teritoriální studia tamtéž. Dnes se věnuje nejen práci na Úřadu vlády, ale věnuje se i akademické práci na Právnické Fakultě UK a Fakultě sociálních věd.

Přílepky k zákonu

Při předkládání zákonů a pozměňujících návrhů k nim politici často sahají k tzv. přílepkům, tedy k zákonu, který s aktuálním zákonem příliš nesouvisí a upravuje jinou oblast. Dá se tomuto nešvaru čelit? "Těžko někdy rozlišíte, co je přílepek a co je změnový zákon," poznamenal Mlsna. Některé zákony se totiž mohou jevit tak, že nesouvisí s aktuálně probíranou problematikou ve sněmovně, ale realita může být prý jiná.

Fakticky by bylo možné přílepky výrazně omezit jen zásahem do Ústavy, kdyby došlo k výraznému omezení práva poslanců předkládat zákony. Vláda se podle Mlsny snaží jít spíše technickou cestou, která dovolí přílepky odhalit. Zdůrazňoval také, že ona přílepková praxe výrazně poklesla oproti roku 2006.

Přílepky však nejsou to jediné, co Mlsnu trápí. Další slabinou přijímání zákonů představuje skutečnost, které začínají platit ze dne na den. Kupříkladu 31. prosince 2012 bylo schváleno několik zákonů, které vstoupili v platnost již prvního ledna následujícího roku, což lze označit za problém, protože občané nemají čas se s novou legislativou seznámit.

Znovu o Klausově amnestii

V závěru pořadu ministr promluvil také o změnách Ústavy. Prozradil, že se na Úřadu vlády ČR nechystá žádná změna základního zákona státu v oblasti vyhlašování amnestie. V této souvislosti připomněl, že jednotlivé amnestie vyhlašované od roku 1993 nebyly na vládě projednávány.

"Mě jako právníka z hlediska Ústavy zajímá jen to, zda premiér podepsal amnestii v souladu s článkem 68 Ústavy," zdůraznil ministr. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…