Ministr Pospíšil bije na poplach. John prý podkopává nezávislost justice

14. 2. 2012 8:19

Mezi členy kabinetu premiéra Nečase zuří další spor. Do křížku se spolu dostali předseda nejmenší vládní strany Radek John (VV) a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Přou se o hloubkovou kontrolu na Městském státním zastupitelství v Praze, kterou minulý týden nařídil pověřený šéf pražských vrchních žalobců Stanislav Mečl. Informuje o tom server Novinky.cz.

Ministr Pospíšil bije na poplach. John prý podkopává nezávislost justice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Mečla a další státní zástupce si chce na kobereček pozvat Radek John (VV) z pozice předsedy sněmovního bezpečnostního výboru. To se ale ani trochu nelíbí ministru spravedlnosti a místopředsedovi ODS Jiřímu Pospíšilovi. Považuje to za zásah do nezávislosti české justice.

Státní zástupci jsou vázáni mlčenlivostí

„Naším cílem je posilovat nezávislost státního zastupitelství, a nikoli ji oklešťovat tím, že si budou politici předvolávat na koberec státního zástupce ve chvíli, kdy on učiní něco, co se jim nelíbí. Dohled nad činností vrchního státního zastupitelství má nejvyšší státní zástupce, a nikoli poslanci. Je to naprosto skandální,“ nebral si servítky Pospíšil.

Za nestandardní považuje Johnovo jednání i Zeman a připomíná, že státní zástupci stejně nemohou promluvit ke konkrétním případům, dosud nebyli zbaveni mlčenlivosti. „Museli by být zbaveni mlčenlivosti a té je zbavuju pouze já, jenže mě o to nikdo nepožádal. A já je stoprocentně pro takovou věc mlčenlivosti zbavovat nebudu,“ reagoval Zeman.

Ani Johnův předchůdce v pozici předsedy výboru František Bublan (ČSSD) si nevzpomíná na žádný případ, kdy by byl státní zástupce pozván k podání informací poslancům. Jedinou výjimkou byla bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká, která se ale v červnu 2007 osobně účastnila jednání nikoli bezpečnostního, nýbrž ústavně-právního výboru.

Jde mi právě o nezávislost justice, kontruje John

Předseda VV však prohlašuje, že si povolal Mečla a jeho kolegy právě proto, aby prověřil, zda je justice stále nezávislá. Zdůrazňuje, že právě on má na srdci nezávislost vyšetřovatelů a Pospíšilovu kritiku striktně odmítá.

„Tam se stalo několik nestandardních kroků, tak my chceme znát podrobnosti o těch nestandardních krocích. Je to naopak. Šlo o to, aby nezávislost justice byla dodržena. Tam je nějaký případ podjatosti a nějaké živé spisy a celý dlouhý seznam nestandardních věcí, čili přesně pro bezpečnostní výbor,“ míní šéf nejmenší vládní strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…