Ministr Staněk: Česká televize funguje dobře a plní svoji úlohu

31. 1. 2019 15:38

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes ve sněmovní debatě o výroční zprávě o činnosti České televize za rok 2016 vyzval poslance, aby výroční zprávy veřejnoprávní televize schválili. Neschválení zpráv by bylo politickým tlakem, který by mohl znamenat odvolání Rady ČT, řekl a dodal, že pro tento krok nevidí důvod. Zprávu přinesla ČTK.

Ministr Staněk: Česká televize funguje dobře a plní svoji úlohu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr kultury Antonín Staněk v časech, kdy byl primátorem Olomouce

Televizi kritizoval v rozpravě hlavně Jiří Valenta (KSČM), který naopak doporučoval zprávu neschválit. Sněmovna se dnes ke hlasování o zprávě nedostala. Není jisté, kdy se k němu vrátí.

Česká televize předkládá každoročně Sněmovně své výroční zprávy o činnosti a hospodaření. Zákon o ČT stanoví, že Sněmovna může odvolat Radu ČT mimo jiné v tom případě, pokud poslanci dvakrát po sobě jednu ze zpráv neschválí. Rada mimo jiné volí generálního ředitele televize a její členy volí Sněmovna.

„Podle mého názoru Česká televize funguje dobře, plní svoji úlohu a hospodaří transparentně, což dokládají právě výroční zprávy, o kterých se dnes jedná,“ řekl ministr Staněk. Ministrova slova o vytváření tlaků na ČT ale odmítl předseda klubu SPD Radim Fiala. Zpravodaj k dokumentu Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že veřejnoprávní televize plní úkoly vyplývající ze zákona o České televizi, a proto doporučil zprávu ke schválení.

Valenta mluvil v souvislosti s ČT o neobjektivitě, podjatosti a o dehonestujících kampaních a o pokřivených, rádoby profesionálních poměrech v televizi. „Nejedná se mi o to, abych útočil na podstatu existence veřejnoprávního média. Neznamená to ale lhostejnost k neprůhlednému hospodaření a ke stylu zpravodajství a publicistiky,“ řekl komunistický poslanec, podle kterého není proč ČT hájit. Kritizoval také odměňování v ČT a její neochotu zveřejnit odměny některých jejích zaměstnanců.

Jiří Kobza (SPD) uvedl, že činnost ČT vyžaduje zásadní a hlubokou revizi z hlediska návratu objektivity a důvěry občanů. Snahu bojovat o důvěru podle svých slov nevidí. Jeho stranický kolega Lubomír Španěl řekl, že činnost ČT nepřipomíná nezávislé médium ani vzdáleně. Zpravodajství je podle něj zmanipulované a neobjektivní.

Valentovo vystoupení však vyvolalo odezvy. Například Petr Gazdík (STAN) řekl, že KSČM by se ráda vrátila do dob, kdy mocná strana a vláda řídila vše a organizovala i to, jak má vypadat televizní zpravodajství. „Česká televize musí být nezávislá a úkolem nás všech je tu nezávislost chránit,“ prohlásil Roman Sklenák (ČSSD). Nad hospodařením ČT se pozastavil Pavel Juříček (ANO) a poukazoval na provozní ztráty v hospodaření v uplynulých letech, které jsou kryty z fondu poplatků. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukazoval mimo jiné na to, že kritici se soustředili jen na zpravodajství a publicistiku. „Původní hraná tvorba, nakupovaná tvorba, to jde bokem,“ konstatoval.

Sněmovna měla dnes dopoledne zařazeny na program ještě výroční zprávu o hospodaření za rok 2016 a zprávy o činnosti a hospodaření za rok 2017. K jejich projednání už se dnes nedostala. Odpoledne jsou na programu pravidelné ústní interpelace na členy vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

9:02 Takový binec! Skandál po pohřbu Karla Gotta? FOTO, za které možná vyrazí šéfa

Bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát se na svém facebookovém profilu zamyslel nad snímkem z po…