Ministr kultury o Vánocích odpovídal čtenářům na dotazy. Například vysvětlil, proč po revoluci už nechtěl být knězem

25.12.2014 17:40 | Zprávy

Během Štědrého dne i prvního svátku vánočního odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz na svém profilu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Mimo jiné vysvětlil svůj názor na už tradiční akci homosexuální minority Prague Pride, vyjádřil se k církevnímu reformátorovi Janu Husovi, vysvětlil, proč se vzdal kněžského povolání, vyjádřil se i k tomu, že katolický kněz Jozef Tiso byl prezidentem fašistického Slovenského státu a vysvětlil, jak to bude s podporou českých památek z fondů EU v příštím roce.

Ministr kultury o Vánocích odpovídal čtenářům na dotazy. Například vysvětlil, proč po revoluci už nechtěl být knězem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Čtenář Václav Žáček, který se označil za člena lidové strany, se Hermana zeptal na jeho názor na pořádání každoroční akce gay a lesbické minority Prague Pride. „Je to dobrá cesta - vzor pro naši mládež? Nebo je to jen poklonkování tzv. vyspělému Západu?“ zeptal se.

Ministr kultury festival Prague Pride jako poklonkování Západu nevnímá, ale spíše jako projev určité části naší pluralitní společnosti. „V demokracii si musíme zvyknout na to, že zde probíhá setkávání nebo také někdy mimoběžné míjení se různých názorových proudů a úhlů pohledu. Některé nám jsou bližší, jiné naopak vzdálenější,“ uvedl s tím, že i když osobně je zastáncem spíše tradičních hodnot a jednoznačně preferuje formu soužití v rodině, je prostě faktem, že někteří lidé to vidí jinak. „Myslím si, že je třeba vytvářet takové prostředí, aby vedle sebe mohli žít v míru a pokoji lidé i hodně odlišných názorů a byli motivováni vkládat své síly do podpory svobodné a demokratické společnosti, která bude dosti silná, aby unesla někdy menšinový a třeba i neobvyklý postoj ke světu,“ dodal Herman na toto téma.

Odpověděl i na otázku, proč ještě nebyl kanonizován Jan Hus. „Kanonizován sice dosud nebyl, ale v rámci Velkého jubilea roku 2000 jej papež Jan Pavel II. zařadil mezi reformátory církve,“ reagoval Herman.

Po pádu totality jsem poznal, že se chci angažovat v civilním sektoru

Jeden ze čtenářů mu vyčetl, že jako kněžský kandidát mimo jiné slíbil, že bude služebníkem smíření. „Namísto toho přisluhujete rozeštvávačům,“ uvedl čtenář, který poukázal také na to, že součástí slibu daného církvi je i toto konstatování: „To, k čemu se svěcenec zavazuje, není na chvíli nebo na určité období, ale na celý život." Proto Hermana vyzval: „Složte mandát a odejděte do kláštera prosit Boha o odpuštění za své jidášské chování.“ Ministr mimo jiné vysvětlil, že postup své žádosti o uvolnění z duchovenských závazků (tzv. laicizaci) konzultoval se svými tehdejšími představenými a s církevními právníky a postupoval podle příslušných ustanovení kanonického práva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…