Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oslaví šedesátiny

05.09.2016 11:14

Současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se narodil 6. září 1956 v Ostravě, dosáhl v lednu 2014 nástupem do čela Černínského paláce vrcholu své politické kariéry. Dlouholetý zahraničněpolitický expert ČSSD zasedá už od roku 1996 v Poslanecké sněmovně, kde byl mimo jiné čtyři roky šéfem zahraničního výboru. O jeho vládním angažmá se spekulovalo už po volbách v roce 2002, nakonec se tehdy ale na čtyři roky stal předsedou dolní parlamentní komory.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek oslaví šedesátiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

Zaorálek začátkem 80. let vystudoval filozofii a politickou ekonomii na brněnské univerzitě a poté pracoval jako dramaturg v ostravském televizním studiu, odkud podle svých slov musel odejít z politických důvodů. V polovině 80. let se stal členem Československé strany socialistické (ČSS) a byl zaměstnán v jejím aparátu. V listopadu 1989 patřil k zakladatelům ostravského Občanského fóra, později vstoupil do Občanského hnutí a v roce 1994 zakotvil v sociální demokracii.

Zprvu patřil k lidem blízkým tehdejšímu předsedovi Miloši Zemanovi, v březnu 1998 hovořil o tom, že jej Zeman označil za jednoho ze svých možných nástupců. Později ale vztahy ochladly, v roce 2003 bylo Zaorálkovo jméno zmiňováno mezi poslanci strany, kteří nepodpořili Zemanovo zvolení prezidentem. Koncem roku 2013 se proto spekulovalo o tom, že Zeman v roli prezidenta odmítne Zaorálka jmenovat ministrem, nakonec se tak ale nestalo. Napětí mezi oběma politiky však občas vypluje na povrch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jedno uznat musím. Bez Angely bude hůř. Václav Klaus o novém Německu

17:13 Jedno uznat musím. Bez Angely bude hůř. Václav Klaus o novém Německu

Bez Angely Merkelové bude hůř. To napsal na sociální síti exprezident Václav Klaus v den, kdy se nov…