Ministři z EU budou v Praze jednat o zaměstnání uprchlíků

13.10.2022 6:30

Ministři a ministryně práce a sociálních věcí z členských zemí EU se dnes sejdou v Praze na dvoudenním zasedání. První den se zaměří na podporu zaměstnávání ukrajinských uprchlíků, druhý den se pak budou věnovat debatě o opatřeních ke zmírnění dopadů drahých energií.

Ministři z EU budou v Praze jednat o zaměstnání uprchlíků
Foto: Hana Brožková
Popisek: Místopředseda vlády ČR a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Akce je součástí českého předsednictví, jednání bude řídit český ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Ve čtvrtek se téma bude týkat příchodu uprchlíků a jejich integrace na trh práce. Měla by se připojit i zástupkyně ukrajinské vlády - alespoň on-line. Bude to sdílení zkušeností jednotlivých států, které se s tím vypořádávají. V pátek se zaměříme na téma energetické chudoby a dopadů vysokých cen energií na domácnosti a hledání řešení," řekl ČTK Jurečka. Podotkl, že jednání je neformální, výsledné závěry tedy ministři budou schvalovat až na své prosincové radě.

Většinu válečných uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti. Příchozí mohou získat vízum k dočasné ochraně. S ním pak mívají sociální zajištění, zdravotní péči, přístup do škol či možnost práce bez pracovního povolení. Podle podkladů k jednání přístup k sociálnímu systému není v členských zemích jednotný a rozsah poskytovaných dávek se liší. Ministři budou diskutovat také o tom, zda je podpora EU pro země s nejvyšším počtem uprchlíků dostatečná a jak by měla vypadat dál, pokud uprchlická vlna zesílí.

Experti na sociální problematiku a migraci doporučují zaměstnávání uprchlíků podpořit a co nejvíce využít jejich vzdělání a dovednosti. Podle odborníků se díky práci usnadní integrace, zajistí soběstačnost lidí a sníží státní výdaje na pomoc. Podmínkou je jazyková příprava i dostatek míst v předškolních či školních zařízeních, aby rodiče mohli do práce chodit.

Tématem druhého dne budou opatření ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií. Podle podkladů se situace musí řešit na evropské i vnitrostátní úrovni. Státy by měly například poskytovat pobídky k přechodu domácností na obnovitelné zdroje či k zateplování či upravit sociální systémy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrazivé: Fico tušil, co se stane

17:46 Mrazivé: Fico tušil, co se stane

Jen čekám, kdy se tato frustrace přetaví ve vraždu. Toto řekl Robert Fico o voličích Progresivního S…