Ministryně Marksová žádá od Babiše 11 milionů. Na sociální dialog

17.04.2016 20:00

Ministerstvo práce žádá vládu o dalších 11 milionů korun na sociální dialog. Peníze na jednání, semináře, konference či jiné akce s odboráři a zaměstnavateli chce získat z vládní rezervy. Požadavek by měl v pondělí projednat kabinet. Ministerstvo financí s poskytnutím peněz zásadně nesouhlasí. Informuje o tom ČTK.

Ministryně Marksová žádá od Babiše 11 milionů. Na sociální dialog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podle zákoníku práce náklady na činnost organizací odborů a zaměstnavatelů, která se týká zájmů pracovníků, hradí po dohodě tripartity stát. Ustanovení platí od loňska.

Na letošek má ministerstvo práce na sociální dialog ve svém schváleném rozpočtu 20 milionů korun. Podle resortu částka ale vychází z loňských výdajů za necelý rok a na letošních 12 měsíců nestačí. Zástupci ministerstva s odboráři a zástupci zaměstnavatelů jednají a pořádají akce k chystané novele zákoníku práce. Podle resortu existují i „další problémy“ spojené se sociálním dialogem.

„Jedná se zejména o zrušení karenční doby, zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách akciových společností, odchody do důchodu,“ vypočítalo ministerstvo. Podle něj se o sociálním smíru vyjednává nejen na nejvyšší úrovni, ale i v podnicích a základních organizacích.

Ministerstvo financí s požadavkem na poskytnutí 11 milionů z vládní rezervy zásadně nesouhlasí. Podle něj se odtud peníze mají používat jen na krytí nezbytných a nepředvídatelných výdajů. Pokud resort práce uzná, že potřebuje na sociální dialog víc než nynějších 20 milionů, má si najít peníze ve své pokladně.

Opoziční ODS už loni nové ustanovení v zákoníku práce o podpoře sociálního dialogu kritizovala a postavila se proti němu. Stranická expertka na sociální problematiku Lenka Kohoutová označila tehdy za  nepřístojné a velmi špatné“, aby diskusi sociálních partnerů platila státní pokladna. Odbory by si podle Kohoutové měly činnost hradit z příspěvků od svých členů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…