Ministryně Válková odvolala náměstka Šterna, ČSSD mluví o porušení dohod

17. 6. 2014 17:03

Ministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala svého náměstka Pavla Šterna. Hovořila o tom již dříve, a to kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Štern podal kvůli jejímu postupu oznámení na policii. Rozhodnutí Válkové zastavit soutěž na náramky kritizovalo i vedení Probační a mediační služby. Je to podle něj „nešťastný a zbytečný" krok.

Ministryně Válková odvolala náměstka Šterna, ČSSD mluví o porušení dohod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

„Pokud si (Štern) takovýhle postup předem prodiskutoval, jak on sám říká, se sociální demokracií, nevím tedy konkrétně s kým, tak mi to připadá jako cílený manévr," nechala se slyšet v úterý ještě před odvoláním Helena Válková. Je přesvědčena o tom, že neudělala nic, co by bylo proti zájmům veřejnosti.

Podle ministra Jiřího Dienstbiera z ČSSD se tím porušila koaliční dohoda. Štern byl totiž na ministerstvu nominantem ČSSD. Dienstbier to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. V podobném duchu se již před oznámením odvolání vyjádřil předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Spor ministryně s náměstkem se týkal výběrového řízení na náramky pro vězně. Náměstek Pavel Štern v pondělí na protikorupční policii nahlásil, že se Válková domáhá důvěrných informací o cenových nabídkách, ke kterým nemá mít přístup. Ministryně naopak v úterý vystoupila v České televizi a vznesla podezření, že celá zakázka je velmi pochybná a náměstek Štern, který se v její realizaci velmi angažuje, ji prý možná před svou nadřízenou záměrně kryje. 

Válkové se v úterý zastal její klub ANO i šéf hnutí Andrej Babiš. „Pan Štern moji podporu nemá, měl to řešit jinak. Ten způsob je absurdní a nepřijatelný," řekl ještě před odvoláním náměstka. Za Šterna se zase postavil místopředseda klubu ČSSD Roman Váňa.

S Válkovou a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nyní jedná premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Už dopoledne Sobotka řekl, že opakované spory mezi ministryní a jejími podřízenými přinášejí vládě zbytečnou negativní publicitu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

17:20 FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší zase zvedl ze židle nejen své kolegy. Vydal…