Mirek Topolánek: Když zemřel Havel, začali vylézat z děr hadi a štíři

19.12.2018 10:42

Výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla se připomínalo mimo jiné i v pražském Business Clubu. Dokumentarista Petr Jančárek tam promítal dosud nezveřejněné záběry z Havlova života, které se objeví v novém filmu, který chystá (společně s hudebníkem Michaelem Kocábem) napřesrok k třicátému výročí listopadu 1989.

Mirek Topolánek: Když zemřel Havel, začali vylézat z děr hadi a štíři
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace na Malostranském náměstí s názvem Palachův týden 2018: Občané hlídají demokracii a slušnost

Na projekci a následné vzpomínání dorazil kromě lidí, jako je dokumentaristka Helena Třeštíková, neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček nebo šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek, také bývalý předseda vlády z ODS Mirek Topolánek.

Ten před kamerou webu seznamzprávy.cz zavzpomínal na to, jaký měl s Václavem Havlem vztah. Byl prý „velice zvláštní“.

„Měl jsem možnost ho volit prezidentem v roce 1998,“ vzpomínal Topolánek s dojetím na slavnou volbu s pískající první dámou.

Jako předseda ODS se s tehdy již bývalým prezidentem setkával mimo protokol. „Myslím si, že do mě vkládal naděje, že polidštím Občanskou demokratickou stranu,“ vzpomínal. V tomto prý Václava Havla „asi zklamal“.

„V celé řadě věcí jsem s ním nesouhlasil, ale pokud se tu bavíme o odkazu Václava Havla, tak nejvíc mu škodí ta adorace, když z něj vyrábějí tatíčka Masaryka,“ myslí si expremiér.

Václav Havel podle něj této zemi chybí. „Chybí tady ten rozměr, kdy s ním sice nemusíte souhlasit, ale víte, že vám bude naslouchat, pokusí se vám něco vysvětlovat, a dokonce se můžete rozejít i nesouhlasně,“ vyzdvihl, co mu chybí nejvíce.

Tento rozměr podle něj v dnešní české politice absolutně chybí.

Topolánek odmítl Havlovo srovnávání s Masarykem, ale vidí jednu paralelu: „Když zemřel Masaryk, tak začala druhá republika a z děr vylezli všichni hadi a štíři a začali plivat na první republiku.“ Po odchodu Václava Havla se podle Topolánka stalo něco podobného. „Když vidím, kdo dnes mluví za veřejnost, tak vidím, jak se všichni ti bolševici a estébáci vyrojili z děr a ten morální rozměr Havlovy politiky dnes absolutně chybí,“ uzavřel expremiér. 

Autor záběrů Petr Jančárek pak ještě zmínil, že „Václav Havel byl před kamerou docela rád“, a také, že v jeho případě Havel věděl, že mu „kamera neublíží“.

Dokumentaristka Helena Třeštíková by si „strašně přála, aby jeho odkaz zazářil v plné síle, protože je to člověk, který je pro nás a pro naši zemi strašně zásadní“.

Michal Horáček si myslí, že ty  základní Havlovy myšlenky jsou s námi pořád. „Že se vracíme do Evropy, do západní Evropy, do velkých a silných společenství, jako je Severoatlantický pakt nebo Evropská unie.“ To je podle něj hlavní Havlův odkaz.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…