Miroslava Němcová vyjela na Babiše kvůli vlakům. Vytáhla minulost

16.07.2020 14:55

Poslankyně Miroslava Němcová (ODS) viní vládu premiéra Andreje Babiše a zejména ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO) za nedávná železniční neštěstí. Jde podle ní o systémové selhání, přičemž vláda podle ní raději investovala do slev na jízdném a kupovala si tak volební hlasy, než aby investovala do modernější železniční infrastruktury. Navíc ministr dopravy a také ministr průmyslu a obchodu podle Němcová svou roli nezvládá.

Miroslava Němcová vyjela na Babiše kvůli vlakům. Vytáhla minulost
Foto: Repro YouTube
Popisek: Miroslava Němcová na 29. kongresu ODS (18.1.2020)
reklama

„Dění na železnicích: Jde o systémové selhání,“ začíná Němcová rozhodně svůj příspěvek na facebooku. „Za sérii nehod na železnicích v posledních dnech prý může lidský faktor, tvrdí premiér Babiš i dvojministr Havlíček. Urputně opakují píárovou mantru ‚my makáme, systém je v pořádku‘,“ diví se Němcová.

Anketa

Zaslouží si zesnulý Miloš Jakeš úctu?

82%
18%
hlasovalo: 12651 lidí

Následně se ostře pouští zejména do premiéra Andreje Babiše. „Vláda opět za nic nemůže. Postupuje dle vzoru premiéra, který známe ze všech jeho malérů. Do KSČ ho přihlásila maminka, členství v STB si vymysleli jeho řídicí důstojníci, za jeho astronomickým zbohatnutím jsou tajemní spolužáci ze Švýcarska, syna na okupovanou Ukrajinu unesl manžel spřátelené lékařky, za korupční skandály ANO v Brně nenese odpovědnost, v koronavirové krizi zabránili vládě v rozhodování hygienici a epidemiologové. V této pochybné logice premiéra mohou za situaci na železnici strojvedoucí,“ nechápe Němcová.

Svůj názor na selhání systému poté argumentuje několika konkrétními body. „Zaprvé jde o přetížení strojvůdců. V této profesi pracuje zhruba 9,5 tisíce osob. Do potřebného stavu jich 300 chybí. Každý desátý je v důchodovém věku, výjimkou nejsou lidé starší 70. let. V žebříčku výšky platů podle profesí jsou na 279. místě,“ uvádí Němcová jeden z důvodů neštěstí.

Dále podle ní chybí moderní bezpečnostní zařízení. „Na některých tratích se ještě používá ruční systém. Sedm let má ministerstvo dopravy v gesci hnutí ANO. Na bezpečnostní systémy Babišova vláda potřebné peníze nedává,“ uvádí Němcová a kritizuje hojně skloňované téma slev na jízdném.

„Tyto peníze vláda měla. Ale rozhodla se koupit si za ně volební hlasy, investice šly stranou. Od září 2018 zavedla slevy na jízdném, brzy to budou dva roky. V 2019 nás to stálo 5,78 miliardy. Za dva roky je to tedy cca 11,6 miliardy korun. To číslo vypadá takto: 11 600 000 000. Tyto peníze mohly být investovány do personální politiky, modernizace a lepšího bezpečnostního systému nejenom železniční dopravy,“ má jasno.

Uvádí také, že roste hustota provozu, na což vláda prakticky nereaguje a zmiňuje i působení Karla Havlíčka na dvou ministerstvech. „Ministr Havlíček nestíhá. Sedí na dvou židlích. Prioritou ministerstva průmyslu a obchodu je dostavba jaderné elektrárny se zvláštním zřetelem k přáním pana prezidenta a jeho ruských podporovatelů. V dopravě prezident preferuje výstavbu kanálu Dunaj– Odra–Labe. Má stát 756 miliard (756 000 000 000) a na různé studie jeho výstavby vláda vynaložila již desítky milionů korun. Stavět to nehodlá, ale mír s prezidentem zadarmo není,“ pouští se do ministra Havlíčka.

„Jak vidno, jde o chyby systému: personální, finanční, vadné stanovení priorit. O selhání lidského faktoru jde také. Hlavní jména v této souvislosti jsou: Andrej Babiš, Karel Havlíček. A s nimi všichni členové vlády za ANO, ČSSD a komunisté, jejichž program dnešní vláda svědomitě plní,“ uzavírá Němcová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

6:21 „Tvrdě zavírat, očkovat i kojence.“ A dřív psal: „Stydím se za Čechy, nechtějí běžence“

Imunolog Václav Hořejší patřil při pandemii covidu-19 k těm, kdo se v médiích vyjadřovali poměrně ča…