Místopředseda SPD Fiala se v Partii rozjel: Podle mého názoru to Brusel asi zakázal

13.05.2018 12:07

V nedělní Partii televize Prima se střetli místopředseda SPD Radim Fiala a místopředseda ČSSD Martin Netolický.Ten není nijak zvlášť nadšen z koaličního kompromisu mezi hnutím ANO a ČSSD. Není spokojen např. s tím, že se nepodařilo uzavřít dohodu o převolení orgánů Sněmovny. Fiala divákům připomněl, co šéf hnutí ANO říkal o ČSSD před volbami. Došlo i na Brusel.

Místopředseda SPD Fiala se v Partii rozjel: Podle mého názoru to Brusel asi zakázal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Fiala a Tomio Okamura ve sněmovně

Netolický hned na úvod pořadu konstatoval, že není nijak zvlášť nadšený z kompromisu mezi hnutím ANO a ČSSD, ale to už v politice tak bývá. V koalicích se musejí dělat ústupky. Sociálnímu demokratovi prý velmi vadí, že současné složení orgánů Sněmovny neodpovídá rodící se vládní koalici.  

„To, kde mám problém, je složení orgánů Poslanecké sněmovny, protože za posledních pětadvacet let bývalo zvykem, že podle toho, jak se stavěla koalice, tak tomu také do jisté míry odpovídalo obsazení orgánů Poslanecké sněmovny. Ale to se nepodařilo prosadit,“ postěžoval si Netolický. Jedním dechem dodal, že nemá na mysli konkrétně odstranění poslanců SPD z důležitých postů ve Sněmovně, jde mu o princip.

Fiala konstatoval, že vláda dosud neexistuje, zatímco Sněmovna funguje. Teprve čas ukáže, co se stane, až tu konečně bude vláda s důvěrou. SPD je i nadále připravena podporovat ty návrhy vlády, které budou v souladu s programem hnutí. „ Ty dohody, pokud by vláda vznikla, by hnutí ANO muselo dělat s ČSSD, a nikoli s námi,“ podotkl Fiala.

Připomněl také, že se Babiš před volbami ostře trefoval do ČSSD a žádal lidi, aby mu dali hlas, protože nedovolí, aby ČSSD dál rozkrádala zemi. „A lidé opravdu hlasovali proti Sobotkově (ČSSD) vládě. Chtěli změnu,“ zaznělo z úst prvního místopředsedy SPD, který kroutil hlavou nad tím, jak se teď může opětovně rodit spolupráce ANO a ČSSD. „ČSSD je strana z minulosti opředená finančními skandály,“ uvedl Fiala.

Když dostal znovu slovo Netolický, konstatoval, že je pro ČSSD nepřijatelné, aby byl členem vlády člověk odsouzený soudem v první instanci. To není normální nikde ve světě,“ zdůraznil Netolický. Pokud by se tedy stalo, že by členem vlády byl ministr či premiér prvoinstančně odsouzený, členové sociální demokracie by z vlády odešli a vláda by padla. Neprodleně.

„Já si myslím, že by politik měl vnímat základy demokratického státu, to jest víra v nezávislost justice, víra v nezávislou policii. A pokud politik zpochybňuje tyto hodnoty, jak jim mají věřit občané?“ ptal se Netolický. Dodal ovšem, že bude respektovat výsledek vnitrostranického referenda ČSSD. Sám nebude svým kolegům doporučovat, zda mají hlasovat pro vládu, nebo proti ní. Nechá na osmnácti tisících členech strany, aby si rozhodli, nakolik dojednaný kompromis odráží priority ČSSD.

Andrej Babiš pohrozil, že v případě krachu jednání s ČSSD bude usilovat o konání předčasných voleb na jaře 2019. Netolický konstatoval, že tímto svým tvrzením chce zřejmě natlačit ČSSD do kouta. Mně to trošku připomíná vydírání,“ podotkl místopředseda ČSSD s tím, že vydírání nikdy nebylo dobrou taktikou. Může ČSSD dovést až k tomu, že bude nakonec hlasovat proti vstupu do vlády.

„Pokud chce (ANO) předčasné volby a vyvolá je, je to jeho zodpovědnost. Je to jenom proto, že se hnutí ANO fixovalo na jedinou osobu – na svého předsedu. Ale já bych připomněl, že tu stále ještě máme dva pokusy na sestavení vlády. Pan Babiš je stále v prvním pokusu. A on bude muset jít za panem prezidentem na Hrad a diskutovat s ním. A pan prezident se může rozhodnout, že pověří sestavením vlády někoho jiného,“ uvedl Netolický.

Fiala mu dal za pravdu. „Trošku si myslím, že pan premiér Babiš vyhrožuje a vyhrožuje jen proto, že není schopen sestavit vládu. Já si myslím, že je to jeho zodpovědnost jako hlavního vyjednavače. Já si myslím, že je třeba podívat se doma do zrcadla,“ vzkázal Babišovi.

Ve druhé polovině rozhovoru také prozradil, že mezi hnutím SPD a hnutím ANO existovala velká shoda v oblasti priorit. Třiatřicet bodů ze třiceti čtyř přání SPD hnutí ANO odkývalo. V jediném odmítnutém bodě šlo o to, zda by mělo být možné hlasovat o mezinárodních smlouvách v referendech. „Podle mého názoru to Brusel asi zakázal. Možná proto ten politický kotrmelec a konec jednání s SPD,“ zaznělo z úst Radima Fialy.

Pár slov padlo i na adresu Senátu. Podle Netolického by se prozatím neměl měnit systém voleb do Senátu. Fiala by Senát rovnou zrušil, protože se mu zdá, že horní komora Parlamentu vlastně nemá moc věcí k řešení. Netolický okamžitě zareagoval. „Když to shrnu, tak Sněmovna od těch voleb má prakticky dovolenou,“ podotkl s odkazem na to, že ani půl roku po volbách nemáme kabinet, který by měl důvěru Sněmovny.

Fiala slova Netolického bleskově odmítl. „Já se musím ohradit,“ ozvalo se z jeho úst s tím, že hospodářský výbor, jehož je členem, pracuje na plné obrátky.

Netolickému se však nezdá, že by všechno šlapalo. Problémy vidí především v údajné činnosti – nečinnosti  ministra dopravy za hnutí Dana Ťoka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …