Mít tak radar, lituje Vondra. A pozor: Více o Babišovi v sídle CIA

11.03.2019 13:20

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) před pár dny navštívil centrálu americké CIA. Co se tam mohlo dít? Nabízíme tři různé pohledy na setkání Babiše s šéfkou Central Intelligence Agency - Ústřední zpravodajské služby Ginou Haspelovou.

Mít tak radar, lituje Vondra. A pozor: Více o Babišovi v sídle CIA
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CIA, ilustrace

Někdejší velvyslanec ve Spojených státech a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) má za to, že Babiš v pověstné centrále v Langley mohl řešit především kybernetickou bezpečnost. „Co je neobvyklé, že by se tam vypravil ten nejvyšší šéf. Čtu to tak, nebyl jsem u toho, ale na mě to působí dojmem – točí se to totiž kolem kybernetické bezpečnosti – nevylučoval bych, že mu tam chtěli ukázat nějaké důkazy,“ poznamenal Vondra v Interview ČT24. Mohlo jít o důkazy potenciálně nebezpečného softwaru společnosti Huawei.

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 13950 lidí

Z úst Alexandra Vondry také zaznělo, že by Američané projevovali větší zájem o Českou republiku, kdyby se v roce 2008 podařilo umístit v České republice radar. Levicová opozice v čele s expremiérem Jiřím Paroubkem však umístění radaru v Česku zhatila, čehož Vondra dodnes lituje. Radarová základna nakonec našla své místo v Rumunsku.

Trochu jiný pohled na Babišovu návštěvu v CIA nabídl americký novinář Erik Best. Babiš se podle něj mohl v Langley cítít jako ryba ve vodě. Vždyť se prý skvěle domluví anglicky a jako bývalý agent komunistické státní bezpečnosti (StB) se pohybuje na podobné myšlenkové vlně jako jiní špioni. Paradoxně by mu mohlo pomoci i to, že je obviněn v kauze Čapí hnízdo. Jak na to Best přišel? Vycházel ze slov autora špionážních románů Johna le Carréa.

Tento spisovatel získal prověrku pro práci v britských zpravodajských službách a osobně byl přesvědčen, že mu k tomu dopomohla i kriminální minulost jeho otce Ronnieho Cornwella, který zamířil za mříže pro zločin padělatelství. „Přitažlivosti někoho s napůl kriminálním původem nemohou tajné služby prakticky odolat. Potřebují vyšinuté lidi,“ konstatoval spisovatel v roce 2013.

Třetí pohled na návštěvu Babiše v CIA  nabídla agentura EXANPRO. Agentura tvrdí, že současná ředitelka CIA Haspelová vedla na počátku tisíciletí „černou základnu“ zpravodajské služby v Thajsku, kde se používaly i velmi ostré výslechové metody čili mučení.

„Výše uvedené informace měly být součástí zpravodajských a publicistických pořadů České televize (ČT) věnovaných návštěvě premiéra Andreje Babiše ve Spojených státech amerických. V jiných záležitostech redaktoři a reportéři veřejnoprávní ČT rozebírají detaily a pozadí jednotlivých aktérů, avšak zde se zbytečně omezili na všeobecné věci a vlastní nic neříkající pocity. Pracovníci České televize tak v rozporu s Kodexem ČT opakovaně pokračují v zamlčování důležitých informací, čímž divákům neposkytují úplný obraz o příslušném dění a jeho účastnících. Veřejnoprávní Česká televize tímto přístupem neplní nestrannou úlohu, ale vybírá informace tak, aby se hodily současnému nastavenému politickému trendu Západu v čele s USA,“ uvedla agentura.

Čeští novináři však podle agentur nepoukazovali na tento problém ředitelky CIA a místo toho Babišovu návštěvu v Langley chválili. Přitom údajně mohli najít řadu temných stránek návštěvy.

„Jednou z několika záporných stránek je, že to vypadá, jako by byl český nejvyšší výkonný politik zverbován* CIA v přímém přenosu. Může se to zdát zveličené, ale verbování* zahraničních politiků je už dlouho běžnou věcí, nehledě na to, zda se jedná o spřátelenou či nepřátelskou zemi. To pouze česká BIS* si podle své výroční zprávy myslí, že české občany a politiky mohou ke spolupráci naverbovat* jen Rusové nebo Číňané. Navíc CIA už některé aktivity ani netají. Agenti z řad politiků jsou ve zpravodajském žargonu označováni jako agenti s vlivem (agents of influence),“ pokračovala agentura.

Novináři by se proto měli např. ptát: Za jakých okolností jsou nejvyšší představitelé zahraničních zemí zváni do ústředí CIA? A proč se uskutečnila návštěva u CIA ještě před setkáním s americkým prezidentem, a nikoli naopak?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…