Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

27.11.2021 22:22

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Zatímco lékař vyzýval, že by k dělení pacientů v rámci péče podle očkování nemělo docházet, ale nebránil by se odlišnému přístupu k nim, mnozí by chtěli razantnější přístup a nevyhýbali by se ani tomu, aby lidé, kteří dobrovolné očkování nemají, platili za léčbu s tím, že pokud by tak neučinili, tak by je lékaři ponechali vlastnímu osudu. „Nezaplatí, ok… jeho místo připadá potřebnějším a hlavně ohleduplnějším,“ zaznělo.

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo
Foto: Fakultní nemocnice U svaté Anny
Popisek: Převoz pacienta s covidem-19

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

37%
hlasovalo: 40634 lidí
Přestože se nyní nejvíc šíří koronavirus mezi mladistvými mezi 16 a 17 lety, kteří jsou většinou neočkovaní, nikdo z této věkové skupiny v uplynulém týdnu nebyl hospitalizován. Naopak nejvíce zaplňují nemocnice senioři nad 70 let věku, a to poměrově zejména ti neočkovaní.

Jelikož se počet hospitalizovaných s covidem-19 pohybuje nad šesti tisíci, začínají sílit hlasy, které by k neočkovaným přistupovaly značně razantněji.

Velkou pozornost v této souvislosti na sociálních sítích vzbudil příspěvek jednoho z neurointenzivistů. „22letá zdravá štíhlá žena čtyři měsíce po porodu přijata na JIP pro čtyři hodiny trvající globální afázii (poruchu porozumění řeči a vyjadřování). Nemá covid. Ale potřebuje intenzivní lůžko. Díky ignoranci antivax spoluobčanů a populismu brzy nebudeme mít šanci podobné případy léčit,“ zaznělo.

„To je hrozný. Menšina rozhodla, že chtějí svobodu. Že tím ohrožují jiné životy, je nezajímá. Toho jsem se bála, že tohle nastane. Můžu vám jen popřát, ať se držíte,“ zněl jeden z příspěvků v diskusi.

Zaznívaly i velmi kontroverzní názory. „Bojovníky za svobodu vylifrovat na svobodu a léčit lidi, kteří zdravotnictvím a medicínou nepohrdají,“ padlo kupříkladu.

„Jednoduchý řešení… kdo není očkovaný a MŮŽE BÝT, dostane covid, bude potřebovat nadstandardní péči, tak si ji zaplatí… nezaplatí, ok… jeho místo připadá potřebnějším a hlavně ohleduplnějším. Aneb jak říká demokracie, svoboda končí tam, kde ohrožuje svobodu druhého,“ vyjádřil se další uživatel ke stále ještě dobrovolnému očkování.

„70 % obyvatel je očkovaných, takže i kapacity nemocnic rozdělit na 70 : 30 ve prospěch očkovaných (a těch s kontraindikací). To je fér řešení, ne? Když poměrné zastoupení, tak poměrné zastoupení,“ pokračoval další.

Lékař podobné metody odmítá, přístup k neočkovaným by však změnil. „Nikdo ze zdravotníků nesmí a nebude dělat mezi očkovaným a neočkovaným pacientem rozdíl v péči. Ale neočkovaní nemohou čekat takovou míru lidského soucitu, který jsme ze sebe během předchozích vln dokázali dávat. A ten soucit bohužel držel a motivoval i nás samotné,“ uvedl k návrhům.

Odmítl též, že jde o „citové vydírání“. „Je příznačné, když někdo považuje objektivní příčiny omezování zdravotní péče za pouhé citové vydírání. Právě tímto hraním na city, a nikoli na fakta, jsme se dostali tam, kde teď jsme. ‚V kýblu,‘“ míní.

Někteří však podobné příspěvky k lidem, kteří nevyužili dobrovolné možnosti vakcinace, i nadále odmítali. „Krásné štěpení společnosti, díky za tyto inteligentní a promyšlené projevy. Jste fakt frajer,“ padlo k příspěvku o péči v nemocnicích.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…