Mladé ženy na podpatcích, které rozptylují. I to padlo v bouřlivé diskuzi o ČT

01.12.2013 9:55

Na mladé tváře se v televizi lépe dívá, zpravidla chtějí méně peněz za svou práci, ale také neanalyzují problémy do takové hloubky, do jaké by bylo třeba. Tyto poznámky zazněly v diskusi věnované nejen aktuální situaci ve zpravodajství České televize. Debata trvala přes dvě hodiny a nebyla v ní nouze o výbušné momenty.

Mladé ženy na podpatcích, které rozptylují. I to padlo v bouřlivé diskuzi o ČT
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Moderátorka pořadu ČT Události Aneta Savarová

V České televizi to vře, rodí se hned dvě komise, které by měly prověřit situaci v tamním zpravodajství, a panující napětí se přesunulo také na diskusní půdu Rozprav o českých médiích, kde vystoupili Pavlína Kvapilová (iniciativa Vaše televize), Adam Černý (Syndikát novinářů ČR), Jiří Závozda (Rada ČT) a Milan Šmíd (Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK).

Příliš mladí, příliš plytcí

Pavlína Kvapilová, která pro Českou televizi pracovala v sekci Nová média a později dostala „padáka“, má za to, že by v České televizi měla být zřízena instituce redakčního ombudsmana, který by měl řešit problematické momenty, ale ostatní diskutující byli k tomuto nápadu poněkud skeptičtí. Závozda poznamenal, že ve veřejnoprávní televizi existuje etický panel, v jehož rámci lze leccos vyřešit.

Hosté i diváci se ale shodli na tom, že by mělo dojít k revizi etických zásad kodexu České televize. Diskuse na toto téma se však nevedla poprvé a je otázka, zda skutečně dojde na nějaké zásadní změny. Jeden z hostů, sociolog, filosof a profesor Miloš Havelka poukázal při debatě i na to, že se ve vysílání objevuje řada jazykových chyb.

Ty ale ještě nepředstavují to nejhorší. Problém je, že se před kamerami objevují např. mladé ženy na vysokých podpatcích, které odvádějí pozornost od obsahu sdělované zprávy. Mnohem více se také dbá na střety různých osobností než na analýzu skutečných problémů. Kdy někdo rozebíral rizika konkrétního zákona, který mají na pořadu jednání naši zákonodárci.

Více zkušených matadorů více stojí

Protiklad k mladým tvářím představuje novinářský matador Zdeněk Velíšek (narozen 1933), který je schopen dění kolem sebe okomentovat s patřičným nadhledem, k němuž mu dopomohly i životní zkušenosti. Závozda k tomu dodal, že celá věc má ale i finanční stránku věci. Mladí nováčci jsou vděční za pracovní příležitost a nemají tak vysoké platové nároky, s kterými by mohl přijít zkušený redaktor.

Na přetřes přišlo i téma komunikace ČT navenek. Do jaké míry mají diváci vidět do útrob média, které financují prostřednictvím koncesionářských poplatků? A do jaké míry je spíše třeba, aby ČT působila navenek velmi kultivovaně a do jisté míry tak kultivovala i diváky? To jsou otázky, na kterých se diskutující příliš neshodli, ale jejich kladení je jistě na místě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…