Mládek: Stát je připraven zvážit odkup firmy OKD

07.07.2014 11:51

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je stát připraven zvážit odkup firmy OKD, pokud by byla na prodej. Řekl to na krátkém brífinku po jednání s NWR. Těžební společnost NWR, která OKD vlastní, minulý týden oznámila, že kvůli dluhům se chce domluvit s věřiteli na restrukturalizaci firmy. Pokud by však jednání s investory zkrachovala, byl další variantou právě prodej OKD. Podle mluvčího NWR Petra Jonáka se dohoda s věřiteli už rýsuje, a tak prodej OKD podle něj není na pořadu dne.

Mládek:  Stát je připraven zvážit odkup firmy OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jan Mládek

NWR minulý týden totiž oznámila, že se chce vymanit z dluhů restrukturalizací. Plánuje proto snížení zadlužení ze 775 milionů na 450 milionů eur. Firma chce také navýšit kapitál o 185 milionů eur. Ke změnám ale potřebuje souhlas 75 procent věřitelů firmy. S těmi v současnosti jedná a zatím jich prý má na své straně necelé dvě třetiny. Pokud by dohody nedosáhli, byl by na řadě zřejmě prodej OKD. Vedení firmy ale ujišťuje, že do září se podaří dohody s věřiteli dosáhnout. Prodej OKD díky tomu prý zatím nehrozí.

Prodej OKD není na pořadu dne

Ministr Mládek ale po jednání s NWR uvedl, že vláda se připravuje na obě varianty. Tedy, že se jednání o vyrovnání s investory povedou, tak i na variantu, že by nastal prodej OKD. „Pokud by došlo k prodeji, stát by mohl zvažovat odkup firmy. Pokud by byla OKD na prodej, zajistil by stát její fungování. Pro nás je prioritou udržet nejméně 10 let zaměstnání pro 14 tisíc zaměstnanců OKD, a tomu podřídíme veškerá jednání," uvedl dnes po jednání se zástupci NWR ministr Mládek.  

„Máme zájem na tom, aby v takovém případě do OKD vstoupil strategický investor, nejlépe firma z oboru, která je zaměřená na to, aby těžila uhlí, a nikoli na finanční spekulace," prohlásil Mládek.

Zástupce firmy NWR Petr Jonák nicméně po jednání s Mládkem znovu ujistil, že prodej OKD není zatím na pořadu dne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…