Mladí nepřečtou azbuku, anglicky mluví s bídou, to je hrozný průser, pronesl Ladislav Větvička

05.12.2018 12:34

Do dalšího dílu pořadu Na prahu změn, který vysílá banskobystrický Slobodný vysielač, byl pozván známý ostravský blogger Ladislav Větvička. Pořad Na prahu změn moderuje bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

Mladí nepřečtou azbuku, anglicky mluví s bídou, to je hrozný průser, pronesl Ladislav Větvička
Foto: Facebook Ladislava Větvičky
Popisek: Ladislav Větvička

Ladislav Větvička je autor svérázných textů, kreseb, filmových a divadelních scénářů či fotografií. Je známý hlavně jako autor aktuálních postřehů a blogů nebo také několika knih, ve kterých se nebojí využívat ostravského dialektu a slangu. Obliba jeho děl se rozšířila ze své rodné Ostravy i za hranice České republiky, a to do Polska či na Slovensko.

Větvička sám o sobě prohlásil, že se Prahou nenechal zkazit. Velká města prý kazí lidi a nás by mělo zajímat i to, co se děje mimo. „To se netýká jenom Prahy, ale obecně všech hlavních měst světa. Ti lidé, kteří tam žijí, jsou divní, zvláštní a zhýčkaní tím, že mají podstatně jiné možnosti než je tomu ve zbytku země. Když se zeptáte Rusů, tak nemají rádi lidi z Moskvy, na východním Slovensku také nemusí lidi z Bratislavy, a tak je to všude. Když chce člověk zjistit do hloubky, jak funguje země, jak se chovají její lidé, tak nestačí přijet do hlavního města. Člověk musí na venkov, do menších měst, aby pochopil fungování národa,“ říká Ladislav Větvička.

Moderátora pořadu Stanislava Novotného zajímalo, jak se Větvička dostal k cestování a jazykům, které k němu neodmyslitelně patří. „Kdysi dávno v sedmdesátých, osmdesátých letech měli rodiče tu dobrou vlastnost, že mě přinutili učit se anglicky. Učil jsem se anglicky asi deset nebo dvanáct let, na střední i vysoké škole a všude jsem byl velice dobrý, ale když jsem v roce devadesát přejel hranice na západ, tak jsem zjistit, že neumím vůbec nic. Naučila mě až komunikace s lidmi, když jsem pracoval v Norsku. Dneska už se nestydím přednášet nebo povídat velkému množství lidí v angličtině, ruštině nebo polštině,“ řekl Větvička. 

Podle něj je v dnešním školství velmi podceňována oblast výuky jazyků. Téměř nikdo z mladých prý neumí rusky, nepřečtou nápisy psané azbukou. „Oni umí s bídou anglicky, a to je většinou všechno. To je hrozný průser,“ říká Větvička.

Anketa

BIS varuje před nepřátelským vlivem Ruska. Obáváte se ruského vlivu v ČR?

hlasovalo: 23605 lidí

 „Poslední dobou se říká, že až polovina obyvatel Ruska je muslimského vyznání. Má host takovou zkušenost?,“ zeptal se posluchač Slobodného vysielače.  „Nejenom polovina, třeba v Dagestánu nebo Čečensku bych řekl, že tam je tak 121 procent lidí muslimského vyznání. V Tatarstánu je taky tak 60 -70 procent obyvatel muslimských. Jedná se o islámský stát, ve kterém nepoznáte, že jste mezi lidmi islámského vyznání. Všude se pije pivo, vodka, není problém sehnat vepřové maso a na ulici není vidět nikdo, kdo by chodit zahalený,“ odpověděl host pořadu.

Více informací a celý zajímavý rozhovor je možné si poslechnout zde.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…