Mladý prezident, který zažene Zemanovy zlé duchy. Kandidát Hilšer se představil v knihkupectví

20.04.2017 18:42 | Zprávy

REPORTÁŽ Alarmující stav zdravotnictví je hlavním tématem občanského prezidentského kandidáta Marka Hilšera. „Chybí zdravotní sestry, lékaři stárnou, v menších nemocnicích jsou na nočních třeba jen dva lékaři na sto pacientů,“ upozornil. Proč tomu tak je? „Investovalo se do různých strojů, protože na tom se dají získat peníze, dá se to různě předražit. Investice do lidí není tak rychle vidět a není to taková dojná kráva. Byly v Praze nemocnice napojené na politické strany a tam se posílaly peníze skrze tyto zakázky,“ objasnil.

Mladý prezident, který zažene Zemanovy zlé duchy. Kandidát Hilšer se představil v knihkupectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Marek Hilšer

Mladý prezident? Proč ne! S tímto heslem se pustil do boje o prezidentský post lékař a učitel působící na lékařské fakultě Univerzity Karlovy, občanský kandidát Marek Hilšer. Ve středu 19. dubna se představil v Liberci ve Fryčově knihkupectví. Poprvé se výrazněji angažoval v roce 2008 při protestech proti privatizaci fakultních nemocnic, kterou navrhovala vláda Mirka Topolánka. „Měli jsme strach o ty nemocnice, a tak jsme vyšli do ulic. Podařilo se nám tohle rozhodnutí zvrátit,“ vysvětlil. Dalších protestů se zúčastnil v roce 2011. „Do ulic tehdy vešlo snad deset tisíc studentů. Tehdejší politická garnitura se snažila okleštit autonomii vysokých škol. A taky se to vládě nepodařilo,“ konstatoval. Zásadní pro něj však byla další událost.

„Vzpomenete si jistě na události na Majdanu. Pak přišla taková skrytá okupace východní Ukrajiny. Mně to připomínalo rok 1968. Přišlo mi, že vláda se k tomu staví liknavě a že národ, který zažil co zažil, by měl pomoci těm lidem, kteří trpí něčím podobným, čím jsme trpěli my,“ sdělil Marek Hilšer.

„Byl to moment, kdy jsem si říkal, že se v naší zemi začíná dít něco divného. Začínají se v televizi objevovat lidé, kteří tam předtím nebyli a začínají říkat věci, které nejsou úplně fér,“ řekl s tím, že tehdy se rozhodl do politiky nějakým způsobem aktivně zapojit. „Dostal jsem obavu, že v naší zemi se stalo módou privatizovat si politickou moc. Ne, že by to předtím nebylo. Kmotři stáli v pozadí a politiku ovlivňovali. Ale teď najednou sami začali zakládat politické strany. Získal jsem pocit, že najednou se dostává do pozadí občanský princip a moc se dostává do rukou úzké skupiny lidí,“ upozornil.

Na Úřadu vlády Hilšer už byl, teď by rád na Hrad

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

18:29 Neschopnost nebo to někdo chtěl? Zdržené Dukovany jdou za vládou, odhalil profesor

Na konferenci o budoucnosti Evropy v měnícím se světě, kterou v Poslanecké sněmovně pořádali Radim F…