Mluvčí ČEZ vysvětlil, proč francouzská Areva vypadla z tendru na Temelín

05.10.2012 22:33

Elektrárenská společnost ČEZ se rozhodla, že z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín vyřadí francouzskou firmu Areva, neboť nesplnila podmínky tendru. Tvrdí to alespoň mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž, který vystoupil v pátečních Událostech, komentářích České televize. V tendru tak zůstává americká firma Westinghouse a Česko-ruské konsorcium. Nevypadnou nakonec i Rusové a Američané?

Mluvčí ČEZ vysvětlil, proč francouzská Areva vypadla z tendru na Temelín
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

"Byly to závažné nedostatky v naplnění našich požadavků a v nenaplnění zákonného rámce, který v Česku platí. My jsme tato pochybení Arevě sdělili. A sdělíme je, až doběhne lhůta pro možné odvolání. Učiníme tak z důvodů korektnosti," uvedl Kříž.

Padne jediná čistě evropská firma?

V pořadu dále zdůraznil, že pochybení se netýkají žádných formalit. Daná nabídka Arevy nevyhovovala ani tzv. atomovému zákonu, který v Česku stanovuje mantinely. U dalších dvou firem podobná pochybení nepředpokládá, ačkoli to do poslední chvíle vyloučit nelze. Kontrola zaslané dokumentace by měla být podle mluvčího hotová do konce roku.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) pak francouzské politiky informoval o tom, že k vyřazení firmy z tendru došlo. Nabízí se otázka, zda tento krok nepoškodí vztahy obou zemí. Za zmínku stojí, že vyřazením francouzské Arevy z tendru mizí jediná čistě evropská společnost, což viděno optikou EU nevypadá nejlépe. Zakázka je přitom důležitá i pro samotnou Francii a dá se předpokládat, že naroste tlak ze strany Paříže na Prahu.

Analytik J&T Michal Šnobr v pozici dalšího hosta uvedl, že pořádání tendru má teoreticky smysl dál, protože si mohou konkurovat. Na druhé straně je velmi překvapen tím, že by se firma Areva mohla dopustit tak závažných pochybení, jak ČEZ naznačuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…