Mluvčí ČEZ vysvětlil, proč francouzská Areva vypadla z tendru na Temelín

05.10.2012 22:33

Elektrárenská společnost ČEZ se rozhodla, že z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín vyřadí francouzskou firmu Areva, neboť nesplnila podmínky tendru. Tvrdí to alespoň mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž, který vystoupil v pátečních Událostech, komentářích České televize. V tendru tak zůstává americká firma Westinghouse a Česko-ruské konsorcium. Nevypadnou nakonec i Rusové a Američané?

Mluvčí ČEZ vysvětlil, proč francouzská Areva vypadla z tendru na Temelín
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

"Byly to závažné nedostatky v naplnění našich požadavků a v nenaplnění zákonného rámce, který v Česku platí. My jsme tato pochybení Arevě sdělili. A sdělíme je, až doběhne lhůta pro možné odvolání. Učiníme tak z důvodů korektnosti," uvedl Kříž.

Padne jediná čistě evropská firma?

V pořadu dále zdůraznil, že pochybení se netýkají žádných formalit. Daná nabídka Arevy nevyhovovala ani tzv. atomovému zákonu, který v Česku stanovuje mantinely. U dalších dvou firem podobná pochybení nepředpokládá, ačkoli to do poslední chvíle vyloučit nelze. Kontrola zaslané dokumentace by měla být podle mluvčího hotová do konce roku.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) pak francouzské politiky informoval o tom, že k vyřazení firmy z tendru došlo. Nabízí se otázka, zda tento krok nepoškodí vztahy obou zemí. Za zmínku stojí, že vyřazením francouzské Arevy z tendru mizí jediná čistě evropská společnost, což viděno optikou EU nevypadá nejlépe. Zakázka je přitom důležitá i pro samotnou Francii a dá se předpokládat, že naroste tlak ze strany Paříže na Prahu.

Analytik J&T Michal Šnobr v pozici dalšího hosta uvedl, že pořádání tendru má teoreticky smysl dál, protože si mohou konkurovat. Na druhé straně je velmi překvapen tím, že by se firma Areva mohla dopustit tak závažných pochybení, jak ČEZ naznačuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…