Mně už se dál nechce, řekl včera ministr Ťok. Ve skutečnosti KSČM a ČSSD nechtějí jeho

17.05.2018 7:51

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) včera oznámil, že se mu nechce pokračovat v nové vládě. Předchází však nevyhnutelnému – stejně jako ministři Martin Stropnický a Robert Pelikán. Jak píší Lidové noviny, znelíbil se totiž komunistům, o něž se nový vládní kabinet ANO a ČSSD chce opřít.

Mně už se dál nechce, řekl včera ministr Ťok. Ve skutečnosti KSČM a ČSSD nechtějí jeho
Foto: Ministerstvo dopravy
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Komunisté v současné době Babišovi předložili návrh jména muže, který by měl Ťoka nahradit. Je jím Emanuel Šíp, jenž dříve řediteloval Českým drahám. Ťoka však v minulosti kritizovaly i jiné strany, například SPD Tomio Okamury i místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Šípovo jméno je v souvislosti s resortem dopravy nové, před několika dny se ještě spekulovalo o tom, že by post ministra dopravy mohl obsadit šéf stavební firmy Hochtief Tomáš Koranda či Tomáš Krones z Colas CZ. 

„Šípovi se v kuloárech přezdívá ‚širokospektrální supernezávislý odborník‘. Přízvisko si vysloužil kvůli ideovému oblouku, který od 90. let vyklenul. Po převratu dělal na federálním ministerstvu financí a patřil k nejpřesvědčenějším liberálům. Za vlády další nejznámější české ikony liberalismu, prvního kabinetu Václava Klause, se na rok stal generálním ředitelem Českých drah. Tehdy Šíp přišel s tak důsledným projektem reformy a privatizace železnice, že to bylo moc i na pravicovou ODS. Vláda mu plán zatrhla a Šíp rezignoval,“ poznamenaly Lidové noviny s tím, že nyní je Šíp předsedou dopravní sekce Hospodářské komory. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…