Mnoho dětí končí v ústavech zbytečně, upozornil ombudsman

05.04.2012 22:56 | Zprávy
autor: jhe

Děti se dostávají do ústavů často zbytečně, zařízení nejsou vždy vyhovující a chybí personál a specializovaná péče. S těmito výtkami přišel ochránce lidských práv Pavel Varvařovský, jehož úřad situaci zkoumal. Navrhl sjednotit péči o ohrožené děti pod jedno ministerstvo a zlepšit prevenci, aby děti nemusely být do dětských domovů vůbec umisťovány.

Mnoho dětí končí v ústavech zbytečně, upozornil ombudsman
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

"Náhradní institucionální péče je pravidlem, nikoli výjimkou," upozorňuje ombudsmanova zpráva, kterou má ČTK k dispozici. Umístění dítěte do ústavu by přitom mělo být až krajním řešením. Mnoho dětí se tam nyní dostává ze sociálních důvodů a kvůli nevyhovujícím bytovým podmínkám, což se ale podle Varvařovského dá zlepšit například sociálními byty.

"Pracovníci OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí) jsou přetížení a mnohdy nezvládají ani zákonné povinnosti. Z důvodu jejich nedostatečného počtu, je sociální práce s rodinou podstatně ztížena, ne-li zcela znemožněna," vysvětluje ombudsman, proč tolik dětí končí v ústavech, namísto toho, aby se sociální pracovníci snažili s rodinou najít jiné řešení.

Přitom pobyt dítěte v ústavu stojí měsíčně zhruba 40.000 korun, uvedl  Miloslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí. "Ten systém nedokáže dítě udržet v přirozeném prostředí," přiznal. Péče je navíc roztříštěná mezi ministerstva práce, zdravotnictví a školství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Karel Haas byl položen dotaz

Legislativní nouze

Neměl by se změnit zákon, aby projednávání zákonů v legislativní nouzi nemohlo být zneužíváno? Přijde mi, že je nebezpečné, že se vlastně cokoliv může projednávat v legislativní nouzi nebo to má nějaká přesná pravidla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sedm na jednoho, NATO stejně prohrálo. Teď se utěšují drony nad Moskvou

11:20 Sedm na jednoho, NATO stejně prohrálo. Teď se utěšují drony nad Moskvou

Oznámená hra mezi největšími fanoušky NATO a Ruska se odehrála. A ani přesila sedm na jednoho nestač…